Kelt

Jaký je objem části koule s prostorovým úhlem 1 srad?

Srad stseradián je jednotka prostorového úhlu. Pokud je jednotkový poloměr, je 1 srad roven jednotkové ploše na dané kouli. Ale jaký je objem tohoto tělesa? Jak by se to dalo vypočítat, Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Už z toho, cos napsal, by nebyl problém objem vypočítat…
😉

  1. plocha, kterou srad ´vysekne´ na kouli je r2 (to je plocha kulového vrchlíku)
  2. z 1. vypočítat průměr průmětu kužele na kouli není problém
  3. z 2. vypočítat objem kužele taky není problém
  4. sečíst objem kužele a vrchlíku

___
O něco ´jednodušší´ je výpočet, pokud si uvědomíš, že celý objem koule pokrývá prostorový úhel 4π srad (≈12,6 srad) – tedy objem koule vydělíš 4π…
😉