škubánek

jaký je nejmenší dělitel 682 a 65 a nejmenší nasobek prosím a vypočet dákujem

Odpovědi
quentos

nejmenší společný dělitel je pochopitelně jedna – možná jste chtěla říct největší? Ale i ten je jedna, neboť jde o čísla nesoudělná.

Začneme rozkladem na prvočinitele a brzy uvidíme, že už z něho je to jasné.

682 = 2.341 = 2.11.31
65 = 5.13

Jelikož tedy 682 a 65 nemají žádné společné prvočinitele a tedy ani společného dělitele kromě 1, jde o čísla nesoudělná a jejich nejmenší společný násobek je roven jejich součinu. 65.682 = 44330