kaolin

jaký je nejlepší a nejlevnější zdroj alternativní energie na odloučené samotě?

zrovna řeším problém s elektrickou energií kterou od ČEZu nechci,mohl bych použít např. parní stroj s palivem zadarmo z lesa nebo energii z potůčku kdybych věděl jak na to ostatní záležitosti se mi zdají nákladné a to je energie z fotovolt.článků větrná elektrárna atd.Určitě se dá můj problém řešit levně a účelně neví někdo jak?

Nejlepší odpověď
Dochy

nejjednodušší by mohlo být (pokud máte vhodný potůček s velkým spádem) malá vodní elektrárna nabíjející olověný akumulátor. Někde jsme viděl realizaci… za pár tisíc a na to aby si na chvíli pustili TV, ev. zapnuli žárovku před vchodem to stačilo. Běžný akumulátor by mohl stačit na cca 10 hodin provozu menší LCD televize a za den to dobít (pokud je dostatečně vydatný potůček) Dále je možné použít solár, technika na to je dnes poměrně levná a cesta dobře prošlapaná. Parní stroj nebude pro laika jednoduchý. Je možn ještě profi stirling, ale dělá to jen pár firem a bude to drahé (a je nutné zajistit topivo a topit)

Další odpovědi
pl4toon

Nejlepší bude asi kombinace více způsobů. Fotovoltaická a vodní elektrárna, nízké náklady a potřeby http://www.pa­sivnidomy.cz/pa­sivni-dum/usporne-zdroje-energie.html a další. Pokrýt plnou spotřebu průměrné rodiny bude obtížné, či nemožné, ale může to výrazně uspořit. Navíc se jedná o o investice s definovanou návratností, takže pokud nemáte momentálně hluboko do kapsy, tak investujte do obnovitelných zdrojů.
Doplňuji:
Tou definovanou návratností jsem chtěl říct, že lze celkem přesně spočítat, kdy se vám náklady vrátí, takže si lze na to vzít případně i půjčku.

ladaadal

Parní stroj tě ve finále vyjde nejdráž. Proč myslíš, že už se nevyrábějí? Jeho 5–7% účinnost je na hranici čehokoli. Myslím, že v tomto případě se nevyhneš pomoci přírodních živlů, ať už vody, větru nebo slunce.

kaolin

odpověď DOCHY: ten potůček je opravdu malinký odhaduji tak30– 50 litrů za minutu jedná se o přepad ze studny, ale ten parní stroj mě přijde jen na 5000 korun a má výkon 400W.Solárko je přílíš na mé možnosti důchodce ale vím že možností je bezpočet jen se o nich moc neví a hlavně se nevyrábí průmyslově

Dochy

Jo, je třeba zvážit více okolností. včetně místních poměrů, financí a předpokládaného využití.
To solárko bych ale nezatracoval tak rychle. Panel cca 100W by mohl být také tak kolem 6000, Akumulátor 1kWh za cca 4000 (běžný maloobchod, u spec. firem možná levněji). Měnič na 230 (bude-li nutný) kolem 1000. Jen by to chtělo někoho, kdo to splácá dohromady pro pocit z dobře vykonané práce 😉
Pak by to bylo bez paliva a téměř bez údržby