jpejpova

Jaký je kořen ve slově psaní, psát? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Kořenem slova psát, psaní je ps, tedy ps-át, ps-aní, ps-anec atd.

Je to dáno historický – základem slovo p6sát – 6 = jer, který zanikl, zatímco při časování zůstal tvar piš(i) – z důvodu jiného postavení tohoto jeru, došlo k měkčení. .-------
Zatím co kořen pis je od slova písmo., tedy pís-emný, pís-emnictví atd.
Slovo spisovatel je odvozené od slova pisec, s-pis-ovat, dobro-pis, pravo-pis.

Další odpovědi
Larissa

To je samo sobě kořenem, nebo-li pis FE: spisovatel, písmeno, …

jpejpova

Chápu tedy dobře, že slova spisovatel, dopis, výpisky, předpisy, zápis, psaní a písař, nejsou příbuzná?
Děkuji

annas

Odpověděla jsem, ale teď vidím, že jsem neodeslala.
Nevěděla jsem, do jakých podrobností mám jít ve své odpovědi. Proto něcdo doplním z etymologického slovníku.

psáti, já píši. Původní význam malovati – např. písaná jablka- z laštiny, kde je tvar pisať .

Odvozeniny:

  1. od p6s : psaní, psací. Stejně i slovo pestrý.
  2. od pis: písmo (bez písmene), písemný, písemnictví, písmák, ale pisec, písař, pisatel, soupis atd. Všude mimo češtinu je pis-

Takže je vidět, že oba kořeny jsou odvozené ze stejného základu, i kdyžsi nejsem zcela jistá, jak se v současné češtině na kořeny pohlíží.