Jaký je kořen slova " čůrat" ?!

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso čurat (v minulosti se psal tvar podst. jména čůrání) je zvukomalebné sloveso, které vzniklo z všeslovanského základu – ciurkać. Z tohoto základu pak vlivem hláskových změn došlo v češtině ke změně na čur-at.

Od kořene čur- jsou odvozené další výrazy – po-, na-, vy-čur-at, čur-yna (východočesky moč, brynda) atd. V některých nářečích se udržel původní kmen – vy-cur-ať sa.

Jako novočeský výraz k tomuto slovesu se uvádí tvar čičati = močiti.

Původ podle etymologického slovníku

Další odpovědi
quentos

Kořen je -čur- . Správně se píše bez kroužku, neboť ve staré češtině žádné „čuorat“ neexistovalo.

annas

Je pravda, že výslovnost s dlouhým „u“ svádí k jeho psaní. Když se podíváte do archivu odpovědí, najdete většinou pravopis s ů.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C4%8D%C5%A­Frat