Stingo

Jaký je infinitiv od slovesa „zely“? Například „pokoje zely prázdnotou“.

Nejlepší odpověď
marci1

Zet.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zeje
Doplňuji:
Doplním význam ze SSJC:

zeti, dnes zet: ned. (3. mn. zejí) kniž.

  1. být dokořán otevřen, dokořán se rozvírat: zející propast, otvor; před očima jejíma zel hrob (Herb.); rány zejí na zmučeném těle (Neum.
  2. (čím) mít na sobě něco (zprav. záporného) nápadně viditelného, zřejmého: prostora, zející černou tmou (Jir.); byt zel prázdnotou; kostel zeje chudobou (Glaz.); její oči zely úzkostí a zoufáním (K. Čap.
  3. (kam; odkud; z čeho, koho; ~) (zprav. o něčem záporném) být nápadně viditelný, zřejmý: zela tu do výšky zeď; kolem zela spoušť; ze všech koutů zeje bída čiší; z jeho očí zelo zoufalství; černá tma zeje (Jir.); zeje na mne nuda (Svob.); nenávist zející z těchto slov (Čap.-Ch.)
  4. řidč. zírat, dívat se: zelo na něho tisíc očí (Herb.); Lén zel do úst starochových v úžase (Čap.-Ch.) ○ předp. roz- se, za-

Další odpovědi
huxa

Zet.

http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/zet

Dlostev

To jsem nikdy neslyšel. Není to spíše „pokoj zeje prázdnotou“?
Doplňuji:
Pardon. Nevsim jsem si mnozneho cisla. Moje chyba

anonym

Zeti…
😉