Marik10

Jaký je hlavní rozdíl mezi terorem a terorismem?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Dvě slova napsané na wikipedii.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Teror
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Terorismus

Další odpovědi
anonym

Teror je většinou bez ztráty na životech a bez nutnosti oprav budov, památek atd.
Terorismus je spíš o tom zabít co nejvíce lidí/budov ve jménu nějakého fanatismu a někdy je to taková účinější forma stávky zemí s horší životní úrovní.

Nuk nuk

Teror je spíše záležitost politická, teror je útok opozice přímo na členy vládnoucí strany nebo skupiny. Opozice v tomto případě obvykle neútočí na civilní obyvatelstvo, ale jen na konkrétní vůdce, vládce, politiky apod. popř. na jejich rodinné příslušníky.

Terorismus už je hnutí postavené na určité ideologii, která se stane předmětem k zastrašování a vydíraní. Terorismus útočí na civilní cíle, proto je také obětí obvykle více než v případě klasického politického teroru. Samotné oběti nebo jejich počet ale nejsou hlavním cílem terorismu. Hlavním cílem je zastrašení, vyvolání paniky a psychická manipulace a vedení k tomu, že poškozená skupina uzná nadřazené postavení dané ideologie.
Dnes je nejčastější islámský, nebo přesněji řečeno islamistický, terorismus. Terorismus se ale může opírat o jakoukoliv filozofii, která ani nemusí být náboženská.

Nuk nuk

minerz: Není pravda, že teror nenese oběti na životech. Spíš jsou pběťmi konkrétní lidé – politicky aktivní lidé, které se jejich opozice snaží odstranit. Jen výjimečně a často spíše náhodou se stane obětí civilista. Stejně tak i teror může způsobit materiální škody. Rozdíl je spíš v zaměření než ve způsobu provedení.