Hombreman

Jaký je evoluční důvod k tomu, že člověku voní květiny? Pomineme-li spojitost s vůní plodů ovoce, nevidím jasný důvod.

Nikde se mi to nepodařilo dohledat. Argumentace ve smyslu toho, že došlo k vyšlechtění neodůvodňuje prvotní zaujetí člověka květinami. To že květiny „voní“ hmyzu neznamená, že u člověka by tomu mělo být podobně… Nevidím tedy žádný evoluční důvod k tomu, aby se květiny snažily člověku takto zalíbit.

V reakci na odpověď na tuto otázku: Mnoha druhům hmyzu voní i shnilé maso či výkaly, přičemž chápu důvod, proč u člověka tomu tak není. proč ovšem zrovna květiny voní člověku příjemným způsobem mi přijde bez jasné příčiny. Prosím o lepší odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Květiny opravdu voní kvůli hmyzu, stejně tak září barvami, aby hmyz přilákaly. Ale i člověk je přizpůsobený vnímat jejich krásu, jejich barevnost, i když na rozdíl od nás hmyz vnímá ultrafialové paprsky.

Máme čich, jímž zachytíme různé příjemné i nepříjemné vůně či pachy. Samozřejmě že část mozku, která zpracovává vůně, ovlivňuje další procesy v těle.

Vůně některých květin – třeba levandule vyvolává dobrý pocit, růže snižuje tlak atd. Jiné květiny navozují sny, vyvolávají příjemný spánek, další naopak člověka vzpruží, léčí atd.

Někde jsem četla, že vůně může mít dopad u člověka téměř na vše – od snů a emocí, přes zvolnění stresu, bolesti, posílení koncentrace, paměti, ale vyvolávají i nespavost, způsobují exémy atd. Často vůně některých květin vyvolává vzpomínky.

Vůně ovlivňuje naše tělo i mysl. Určitě jsou příjemné koupele s vůní květin. Aromaterapie. Nebo je možné nedostatek čerstvých květin nahradit jemným parfémem.

Ale vůně ovlivňuje i vzájemné vztahy mezi lidmi – nemusí to být jen vůně pravých květin, ale příjemná voda, vůně mýdl atd. Každý člověk voní jinak, některý bohužel nelibě.

I když vůně existují kvůli hmyzu, odpuzují některé škůdce, stejně tak kočky se vyhýbají určitým vůním květin, přesto i člověk má dar vůni cítit, ale i ji odmítat, pokud je nepříjemná, příště se jí vyhnout.

Třeba malé žluté květiny, vypadl mě název, vysazuji se často na hroby, nepříjemně páchnou, ale na kráse jim to neubírá. Stejně jako krásný fialový květ zmijovce šíleně zapáchá Láká masařky, takže je hmyzu užitečný.

Vůně jsou pro nás důležité. Vnímáme je vědomě i podvědomě, pojí se s nimi vzpomínky, dovedou uklidňovat i povzbuzovat. Zahrada či louka potěší nejen oči svými barvami, ale i oblaží krásnou vůní květin, je jakýmsi rájem na zemi.

Další odpovědi
Kepler

Květinkám je nějaký člověk volný, nevoní kvůli nám. Vůně a barva květů i ten nektar v nich má jediný účel: nalákat hmyz a zajistit tak svoje rozmnožování.

marci1

Jaká evoluce? Prostě to tak je. Nehledala bych v tom nějaký důvod. Květiny mi např. některé voní (asi většina), jiné ne. Např. lilie nemohu mít někde blízko mě. Mám na ně alergii. 🙂

sesednizkola

Hele lepší odpověd asi nedostaneš, ono to tak nejspíš opravdu bude. Ne vše se podřizuje člověku. Proč člověku voní jedovaté květiny, připadají roztomilí medvědi, proc lidi maji vysoce prijemne pocity z poziti nijak nevyslechtenych, ale presto nebezpecnych látek (pro nás drog), proc nam voní i vysoce jedovatý plyn… Evolucni duvod nebude asi takovy, abysme se vsichni uchlastali nebo nechali roztrhat medvědem. I když, u těch zvířat je to vysvětlitelnější, tam to může být obranná reakce abysme je nevyhubili, ale z hlediska evolucniho vyvoje i na to je moc prilis brzy. Proste to asi nebude zadny duvod.

Samozrejme muzeme dal premyslet, jaky smysl ma inteligence, která nám umožnuje spojit se a vyrabet atomové bomby nebo uvědomění si sebe sama a páchát sebevraždy.