huxa

jaký je další význam slova křen?

potkal jsem se zatím jen se třemi významy-příjmení, křen jako člověk, který „zaclání“, např. u rande a křen, jakožto rostlina či její kořen, existuje ještě nějaký další význam?

Nejlepší odpověď
quentos

Mimo již uvedených významů Slovník nespisovné češtiny ještě uvádí: naivní muž, trouba, tradiční označení muže vyhlédnutého k podvodu nebo jako zákazníka prostitutky (SNČ s. 216)

Další odpovědi
annas

Podle SSJC

  1. bylina s velikými podlouhlými listy, s bílými květy a s dlouhým válcovitým kořenem:.
  2. kořen této rostliny užívaný pro palčivou chuť jako pochutina
  3. expr. říznost, říz: (pivo)

U příjmení Křen jde jen o přenesení významu na osobu, která měla třeba křen ráda , nebo byla „ostrá, palčivá“ ve svém jednání.

SteimlX

já jen doplním quentos a annas, že občas se člověk kření-ksichtí-šklebí