Áiora

Jaký je aktuální umělecký směr v literatuře?

Každé historické období mělo svůj umělecký směr, který se nějakým způsobem odrazil v literatuře – 17. století mělo klasicismus, 2. polovina 19. století měla realismus apod. Jaký je ale aktuální umělecký směr? Napadá mě, že to bude taková směsice všeho možného, ale k současné době mi moc nesedí třeba postmodernismus, což je úplně ten nejposlednější směr, o kterém jsme se ve škole učili… To je spíš konec 20. století…
Nebo je možné, že je to dneska prostě tak různorodé a roztříštěné, že dneska už nemůžeme mluvit o žádném dominantním uměleckém směru, protože se různí lidé v umění inspirují různými styly? A nebo je to jakýsi post-postmodernismus?

Nejlepší odpověď
annas

Ne vždy se dá každé období přiřadit k uměleckému směru, to je historie. Umělecké směry se uvádějí do konce 19. st. a poč. 20. st. Od 20. st. se pojem umělecké směry neužívá, ale autoři se řadí podle toho, co je převážným námětem jejich děl, někdy dílem nejvýznamnějším. Která témata se u nich objevují, zjistíte z četby , stejně tak umělecké postupy

20. století – literatura 1. pol. 20 století a 2. pol. 20. století, témata znáte.

21. století – současná literatura a její vývojové tendence, které se objevují již v 90. letech 20. století

Jde o literaturu a) autenticitní, b) imaginativní (postmoderní) a c) s tendencí k lyrizaci prozaické".
:
Nevím, jak chápete postmodernismus. Také se používá název literatura imaginativní, též fantastická. Definice není v české literatuře e jednoznačná. Postmoderní je název pro jakýkoliv současný literární text. Neznamená, že vzhledem k předchozím uměleckým směrů je „moderní“, ale vychází z nich, navazuje na ně, ale liší se třeba jazykem, samozřejmě přístupem, zpracováním atd.,).

Literání věda definuje postmodernismus podle světové literatury, např. děl Umberta Exa, Jacquese Derridy nebo Wolfganga Welsche. Z jejich charakteristiky si vyvodíte postmodernismus.

Projděte si práci v odkazu, dovíte se mnohem víc.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:j5vroq­g0hjQJ:kcjl.u­pol.cz/kombcj/stu­dijni_opory/sou­casna_ceska_li­teratura.pdf+&cd=2&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
led

V poslednej dobe sa rozširuje nielen v literatúre, ale aj kinematografii tzv. katastrofický politologický fantasi – scifi smer.
zánik civilizácie, ľudstva, Zeme
konfrontácia minulosti so súčasnosťou
nadprirodzené bytosti
neľudské civilizácie, človek budúcnosti

msi

Beletrie

led

msi,
beletrie je druh literatúry, nie žáner.

led

beletrie nie je umelecký smer ale druh literatúry.
Podľa tety Wiki:
„Beletrie
Termín beletrie (z francouzského belles-lettres) původně označoval veškerou uměleckou literaturu. Dnes se jím označuje výlučně umělecká próza. V knihovnách bývají odděleně od beletrie umisťovány nejen poetické a dramatické žánry, ale často i detektivní, sci-fi i fantasy prózy.“