FOG

Jaky jazyk, ci styl dorozumivani znate, pro cely Svet?

Jiste vite,ze mezinarodni jazyk pro pocitace ,ale i v letecke doprave je Anglictina.
Me zajima,jestli znate nejaky jazyk,ci zpusob dorozumivani,kterym se domluvite v civilizovane zemi na celem Svete.
Doplňuji:
Krome Esperanta a dnes i mozna anglictiny,je asi nejlepsi ten jazyk nevarbalni – „body language“,jak jiz psali a odpovidali jini.
Mel jsem vsak na mysli treba „latinu“,pro lekare a prirodovedce nebo v „baletu – francouzstina“.
Ale „morseovkou“ se domluvite vsude.Pouziva se asi pro navigaci v ponorkach.
A rovnez noty jsou na celem Svete pro hudebniky stejne.

Nejlepší odpověď
quentos

původním „univerzálním“ jazykem je esperanto. Má ale ten háček, že abyste se jím opravdu dohovořil, musí esperanto ovládat i druhý účastník hovoru. Dnes se vskutku domluvíte spolehlivě všude anglicky

Další odpovědi
Miroslavst

Tak například pošta používá buď jazyk platný v zemi určení nebo francouzštinu.
Tzn., že adresu je možné psát v jazyce příjemce nebo francouzsky.

Radak

Nejlepší je neverbální komunikace.
Doplňuji:
Morseovka je přepis písmen do různých kombinací čárek a teček. Takže v různých jazycích je různá.

tom004

Radioamatéři mají svůj jazyk, tzv.: Q-kód. Je to soubor skupin písmen, nebo písmena samotná, která mají po celém světě stejný význam. Například: YL = slečna, XYL = manželka ap.

annas

Jen doplním – idiom není obrázkové písmo, ale rčení, úsloví, které je do cizího jazyka špatné přeložitelné – např. chytat lelky.

anonym

Nejjednodušším jazykem jsou idiomy – obrázkové písmo. V moderní době se používá především v dopravním značení.