Ganymede

Jaký hormon způsobuje menstruaci??

Myslím ten hormon, který je v prubehu kdy zena menstruace nema, nizky v telu.
Děkuji :)

Odpovědi
anonym

Klíčová úloha hormonů

Hormony ovlivňují každou fázi menstruačního cyklu a pro ženskou plodnost jsou klíčové. Pokud hormony správně nestoupají a neklesají, dochází k hormonální nerovnováze, je ovlivněna ovulace a tím i plodnost ženy.
Pomocí vyšetření hladin hormonů v průběhu jednotlivých fází menstruačního cyklu lze objasnit správnou hormonální funkci.
FSH
(folikulostimulační hormon)

FSH je hormon produkovaný hypofýzou a jeho úlohou je řídit činnost vaječníků, především zrání vajíček.
Hladina FSH v krvi je dobrým ukazatelem ovariální rezervy. Pokud vaječníky nefungují dobře, hladina FSH se zvyšuje.
Hladina FSH je obvykle testována 2–3 den menstruačního cy­klu.

Normální jsou hladiny nízké pod 10mIU/ml, které značí dobrou ovariální rezervu. Hodnoty 15–25 mIU/ml jsou považovány za nepříznivé. Měření je dobré zopakovat, neboť hodnoty v jednotlivých cyklech mohou kolísat.

Vysoké hladiny FSH značí sníženou ovariální rezervu, ale neznamenají, že žena není schopna počít přirozenou cestou. Existuje mnoho žen, kterým se i přes mírně zvýšenou hodnotu FSH podařilo úspěšně otěhotnět.
Estrogen

Nejdůležitějším estrogenem je estradiol, který je produkován rostoucími folikuly ve vaječnících a je také ukazatelem jejich růstu.
Estradiol je obvykle testován 2–3 den menstruačního cyklu, společně s FSH. Hladiny estrogenu se posuzují společně s hodnotami FSH.
Měření hladiny estradiolu v krvi se používá k monitorování ovulace, k posouzení funkce vaječníků, ke zjišťování anomálií menstruačního cyklu a amenorhey (nepřítomnosti menstruace) hypotalamického původu.

Nejlepším způsobem, jak udržet hladinu estrogenů vyrovnanou, je udržet si zdravou váhu ( pokud je BMI pod 18,5, snižuje se produkce estrogenů a může dojít ke ztrátě menstruace, vysoká hmotnost produkci estrogenů zvyšuje, ale na druhé straně potlačuje dozrávání vajíček), zdravě se stravovat a vyhýbat se xenoestrogenům (estrogenům, které se mohou dostávat do těla z vnějšího prostředí), které mohou způsobit tvz. estrogenovou dominanci.
Progesteron

Progesteron je produkován žlutým tělískem ve vaječníku v druhé polovině menstruačního cyklu (po ovulaci).
Hladina progesteronu dosahuje maxima 5 – 7 dní po ovulaci. V tuto dobu je nejlépe testovat jeho hladinu, která by měla být v rozmezí 14,1 – 89 nmol/l.
Progesteron je zodpovědný za přípravu děložní sliznice k přijetí oplodněného vajíčka. Progesteron snižuje stažlivost dělohy a snižuje tak možnost spontánního potratu, podporuje také rozvoj mléčné žlázy v těhotenství.
Pokud nedojde k oplodnění, hladina progesteronu poklesne a tím vyvolá počátek menstruace.
Snížená hodnota progesteronu může znamenat poruchy ovulace nebo nedostatečnou funkci žlutého tělíska (luteální insuficienci). Zvýšené hodnoty mohou indikovat těhotenství (zvýšené hodnoty progesteronu tak blokují další ovulaci v těhotenství), cysty nebo poruchy nadledvin.

Zdroj: http://www.podpora-plodnosti.cz/jak-funguje-menstruacni-cyklus