Natee

Jaký foťák se nejlépe hodí na makro fotky?

Sháním nějaký kvalitní foťák, ale moc se neorientuji v tom, na co se který hodí. Poradíte?

Nejlepší odpověď
rtepp

http://www.fo­toradce.cz/nej-digitalni-fotoaparaty-fotoaparaty-s-nejlepsim-makrem-clanekid96

Další odpovědi
chudst

Kvalitni fotak = drahy fotak (nejaka zrcadlovka, apod.), nebo kvalitni levnejsi fotak? Z tech levnejsich to totiz vyjde zrhuba nastejno, chce to hledat konkretne ve specifikacich daneho fotaku, na jakou vzdalenost to uz dokaze zaostrit.

baghira

Jakýkoliv, u kterého se dají vyměňovat objektivy. Protože makro není ani tak záležitost foťáku, jako spíš objektivu.

anonym

Nej digitální fotoaparáty – fotoaparáty s nejlepším makrem

Makro fotografie zažívá díky digitálním fotoaparátům období značné popularity. Není se čemu divit – bez speciálního vybavení můžete dnes fotografovat velmi pěkné makro snímky.

Dnešní článek se bude týkat právě těch fotoaparátů, které poskytují nejmenší vzdálenost ostření. Už tušíte, který digitální fotoaparát Vám nabídne nejlepší makro?

Makro fotografie
Funkce Makro (resp. Super Makro) je jednoduše řečeno režim fotoaparátu, ve kterém můžete fotografovat cokoliv, co je velmi blízko objektivu fotoaparátu. To v běžném režimu možné není – minimální zaostřovací vzdálenost se pohybuje například kolem půl metru. V režimu makro ale fotoaparáty umožňují fotografovat na vzdálenosti řádově centimetrů – a některé (jak se přesvědčíte sami) umí zaostřit i na řádově milimetrové vzdálenosti.

O tématice makro fotografie vyšly nedávno na Fotorádci dva články – první se jmenoval Objevte tajemství makrofotografie (1). Pokud Vás tématika makro fotografie zajímá, vřele Vám doporučuji si oba články přečíst.

Dnešní žebříček nej fotoaparátů opět obsadí pouze kompaktní digitální fotoaparáty, protože v případě digitálních zrcadlovek (DSLR) záleží na použitém objektivu.

Zde jsou tedy 3 kompaktní digitální fotoaparáty s nejlepším makrem. Jako pomocné kritérium jsme zvolili hodnotu nejkratší ohniskové vzdálenosti – při nastavení Super Makra totiž fotoaparáty většinou zafixují ohnisko na minimum. Takže čím větší minimální ohnisko, tím větší reálné přiblížení – a to rozhodovalo o dnešním druhém i třetím místě:

Canon PowerShot S3 IS

1. místo

Super Makro ostření od 0cm

Samsung Digimax I6 PMP

2. společné místo

Super Makro ostření od 1cm

Canon PowerShot A430

2. společné místo

Super Makro ostření od 1cm

Samsung S850

2. společné místo

Super Makro ostření od 1cm

Olympus SP-350

3. společné místo

Super Makro ostření od 2cm

Sony Cyber-Shot W35

3. společné místo

Super Makro ostření od 2cm

Sony Cyber-Shot W55

3. společné místo

Super Makro ostření od 2cm

Sony Cyber-Shot W70

3. společné místo

Super Makro ostření od 2cm
Jak je vidět, druhé i třetí místo dnes obsadilo více fotoaparátů zároveň. Mají totiž dle primárního i sekundárního kritéria zcela stejné parametry – zaostřování od stejné vzdálenosti a zároveň stejnou miminální ohniskovou vzdálenost.

Na trhu je nyní i několik dalších fotoaparátů, které nabízí velmi kvalitní makro:

◦Olympus FE-115 – Super Makro ostření od 2cm,
◦Canon Ixus 800 IS – Super Makro ostření od 2cm,
◦Sony Cyber-Shot W50 – Super Makro ostření od 2cm,
◦Sony Cyber-Shot H2 – Super Makro ostření od 2cm,
◦Sony Cyber-Shot W30 – Super Makro ostření od 2cm,
◦Sony Cyber-Shot H5 – Super Makro ostření od 2cm,
Funkce Makro bývá u digitálních fotoaparátů někdy neprávem opomíjena. Není to sice na fotoaparátu to nejdůležitější, ale je velmi příjemné, pokud můžete bez omezení fotografovat detaily prakticky čehokoliv.

Pokud tedy sháníte nový digitální fotoaparát, podívejte se, od kolika cm (mm) dokáže ten který fotoaparát v režimu Makro (Super Makro) zaostřovat. A vy, majitelé digitálních fotoaparátů – zda-li pak víte, od jaké vzdálenosti umí Váš fotoaparát fotit makro? Doporučuji to v praxi co nejdříve vyzkoušet.

Zdroj: http://www.fo­toradce.cz/nej-digitalni-fotoaparaty-fotoaparaty-s-nejlepsim-makrem-clanekid96