setapouch

Jaký byl před rokem 1989 režim pohybu osob na Sněžce?

Bylo možné pohybovat se na vrcholu nebo dokonce sejít na polskou stranu bez pasu? Máte nějaké zajímavosti k tomuto tématu?

Nejlepší odpověď
annas

Něco z historie najdete v článku Zmizelá hranice od Jiřího Bašty – viz odkaz
http://krkono­se.krnap.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&task=view&id=9761&I­temid=30

"Na státních hranicích mezi Českem a Polskem nebyla, na rozdíl od hranic se Západem, nikdy spuštěna pověstná železná opona. Po pětadvaceti letech postupného uvolňování pohraničního režimu si už málokdy vzpomeneme, jak intenzivní byla ostraha hranic mezi dvěma zeměmi téhož politického tábora za výjimečného stavu v Polsku v letech 1981–83.

Totalitní režimy, s mánií kontrolovat všechno a všechny, přeshraniční ruch výrazně omezily či zastavily. Z československo-polské tzv. turistické konvence z 60. let zůstala jen Cesta čs.-polského přátelství, na Slezském hřbetu několikrát překračující hranici, a během výjimečného stavu v Polsku byla uzavřena i ona. Byla opět přístupná od 1. srpna 1984, ale stále jen pro občany ČSSR a PLR. Pro turisty ze třetích zemí, tehdy především z NDR, zůstala zapovězena."

Pokračování v uvedeném okdazu – např. „Kam se nyní nesmí“ .

--
Pokud se zajímáte o tuto oblast, projděte si encyklopedii Krkonoš,.
„Na stránkách časopisu Krkonoše – Jizerské hory jsou zveřejňovány vzpomínky pamětníků, kteří prožili podstatnou část svého života v Krkonoších nebo v Podkrkonoší. Možná, že jejich vyprávění zaujme i návštěvníky této encyklopedie“
http://vejacv­.albums.cz/clan­ky/pametnici-z-krkonos.html.

Další odpovědi
McArthur

Na Sněžku Čechoslováci mohli, ale sejít na Polskou stranu ne, a to ani s pasem, protože na hřebeni nebyl oficiální hraniční přechod. Nesmělo se chodit ani po dlážděné cestě, která vede ze Sněžky ke Slezskému domu. Na každých 100 metrech cesty československo-polského přátelství stával polský voják se samopalem a hlídal, zda-li někdo neschází z cesty. Čechoslovákům to bylo celkem jedno. Vojáci zmizeli až v polovině 90. let.

V případě obsluhy na Sněžce to bylo také zajímavé. Do polské boudy Češi nesměli a když tam vlezli, tak šupali zpátky. Na české straně byl provoz volnější.

Text se vztahuje k druhé polovině 80. let. Při různých krizích se režim na hranicích měnil.