Houslovyklic

Jaký byl oficiální název ČSR v 50. letech?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak jak píšeš.

Další odpovědi
led

v 50-tych rokoch – Československá republika (republika Československá)/Čes­koslovensko, od roku 1945(?)/1948 polooficiálne aj Československá ľudovodemokratická republika

Československo vo svojej histórii malo veľa oficiálnych a polooficiálnych názvov:
28. 10. 1918 – 14. 11. 1918: Československý štát/Česko-Slovenský štát/Česko-Slovensko/Čes­koslovensko
14. 11. 1918 – 5. 3. 1920: Československý štát/Česko-Slovenský štát/Republika Česko-Slovenská/Republika Československá/Čes­ko-Slovenská republika/Čes­koslovenská republika/Česko-Slovensko/Čes­koslovensko (vo vtedajších medzinárodných zmluvách sa píše názov vo všetkých jazykoch zásadne s pomlčkou); zaužívané skratky RČS / ČSR / (?) Č-SR
6. 3. 1920 – 22. 11. 1938: Československá republika/Čes­koslovensko (často písané s prehodeným slovosledom republika Československá – takto aj v zákonoch, napr. v ústave z roku 1920 je hlavný tvar „Československá republika“, ale vyskytuje sa tam aj tvar „republika Československá“); treba poznamenať, že písanie spojovníka bolo naďalej sporné, pretože jeho vynechávanie protirečilo Saintgermainskej mierovej zmluve; zaužívaná skratka bola ČSR
23. 11. 1938 – 15. 3. 1939: Česko-Slovenská republika/Česko-Slovensko; zaužívaná skratka bola Č-SR alebo (?)ČSR
(1940 – 1945 napriek tomu, že fakticky ČSR zanikla, mala vlastnú exilovú vládu
1945 – 10. 7. 1960: Československá republika (republika Československá)/Čes­koslovensko, od roku 1945(?)/1948 polooficiálne aj Československá ľudovodemokratická republika; zaužívaná skratka ČSR
11. 7. 1960 – 28. 3. 1990: Československá socialistická republika/Čes­koslovensko; zaužívaná skratka ČSSR
29. 3. – 22. 4. 1990: Česko-slovenská federatívna republika (po slovensky) / Československá federativní republika (po česky); na Slovensku sa začal (až do 1992) všeobecne používať krátky tvar Česko-Slovensko, v Českých zemiach naďalej tvar Československo
23. 4. 1990 – 31. 12. 1992: Česká a Slovenská Federatívna Republika (po slovensky) / Česká a Slovenská Federativní Republika (po česky) – tento názov sa písal (výnimočne, teda v rozpore s tradičnými pravidlami českého aj slovenského pravopisu) so všetkými začiatočnými písmenami veľkými; zaužívaná skratka ČSFR
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Čes­ko-Slovensko#cite_ref-2

marci1

Československá republika, až do r 1960. Poté Československá socialistická republika.

anonym

Československá republika (ČSR).
Od r.1960 Českos­lovenská socialistická republika (ČSSR)