Jaký byl nejstarší astronomický přístroj?

Nesmírně „komplikovaný“ – to je jisté.

Nejlepší odpověď
kropitko

Mezi nejstarší astronomické přístroje patřila patrně hůl zapíchnutá do země. V poledne byl její stín nejkratší za celý den, léto vrcholilo tehdy, když byl stín nejkratší vůbec, zima, když byl polední stín nejdelší.

Zdroj: http://www.ka­lendar.info/da­tacs/astro/as­tron05.php?ses­sion=

Další odpovědi
dudu

17. května 1902 byl objeven nejstarší počítač světa. Pochází ze starověku.
Strojek vyrobený z 37 ozubených koleček zasazených do bronzové bedýnky vznikl zřejmě mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n.l. Byl vytvořený pro velmi přesné zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Dokázal předpovídat jejich zatmění a dokonce pracoval s nepravidelnou oběžnou dráhou, po níž obíhá Měsíc kolem Země. Protože za objevitele této anomálie bývá pokládán Hipparchos z Rhodu, je možné, že se na výrobě artefaktu podílel. Tomu napovídají i řecká písmena na součástkách. Nejnovější výzkumy však ukazují jako místo původu spíš Korint.