tak.jak?

Jaký byl kurz západní marky v roce 1988?

Nejlepší odpověď
střevo

Byl nejvyšší v dějinách: až 28 Kčs, protože se od 1.1.1988 smělo už cestovat na Západ. Jinak v 80tých létech se dala koupit marka za 15,–Kčs když to bylo od známého a za 18,–Kčs normálně před Tuzexem. Převod byl 1DM ku 2bonůmTP(tuzexová poukázka).
Doplňuji:
Ofic. kurz 1 : 2, ale skutečný 1 : 3, při cestování od 1.1.88 se dostalo od banky max. 50,–DM po 13,60Kčs. Načerno před bankou dvojnásobek.

Další odpovědi
klumprt

Jaký byl kurz nevím, ale žádné směnárny neexistovaly, kurzy se veřejně žádné nevypisovaly. Veksláci určovali nějaký tržní kurz, ale šlo v podstatě o šedou ekonomiku a cena valut odpovídala mj. riziku dopadení orgánem VB. Pokud měl náhodou někdo nějakou cizí měnu, musel si ji vyměnit za bony, které pak mohl utratit v Tuzexu. Nešlo legálně si vyměnit hotovost (valuty) za jinou měnu.

Jakým způsobem obchodovala Státní banka s cízí měnou (devizy), to netuším.

(Jsem docela mlád, pokud má někdo přesnější vzpomínky, nebo ekonomicko – historické vzdělání, rád se poučím 🙂

mosoj

Jaký byl oficiální kurz nevím, ale veksláci kupovali marku DM tak kolem 10 Kčs.

střevo

klumprt, poučil ses?
naše odpovědi se jen doplňují,
zapoměl jsem napsal, že se tenkrát nic nesmělo a všechno bylo zakázaný, ale od 1987 už soudruzi věděli, že bude brzo konec, Gorbačov to už jasně nastínil, proto ten krok s 1.1.88