mosoj

Jaký blahodárný dopad na společnost bude mít zavedení EET ?

Proti zavedení vydávání účtenek a jejich zpětné kontroly zákazníkem, nelze nic namítat.

Co ale znamená možnost kohokoliv !!! nahlásit anonymně!!! živnostníka, že od něj nedostal účet, aniž by od něj něco kupoval ?

Nejlepší odpověď
Drap

Osobně nemyslím, že se o tolik zvýší výběr daní. Je mnoho způsobů jak systém obelstít. Kromě toho někteří drobnější prodejci a živnostníci skončí. Obdobná situace byla nakonec i v Srbsku, které si bereme za vzor.
Nahlásit někoho anonymně, bude stejné jako dnes. Povinnost dávat účtenku již existuje. Pokud to budu moci prokázat, že obchodník nevydal účtenku, tak to mohu nahlásit na ČOI.

Další odpovědi
dubraro

To je tzv. negativní motivace, směrování někoho k žádoucímu chování tím, že se mu umožní jinému beztrestně uškodit.
V jiných zemích s obdobnými systémy používají motivaci pozitivní, tzv. účtenkovou loterii, tedy odměňování žádoucího chování možností výhry. U nás byla v době vývoje systému navrhována, politiky odmítnuta.
Lze odhadovat, že náklady na výhry v účtenkové loterii by byly nižší, než budou náklady na zpracování udání a kontroly.
Udaný podnikatel se sice bude moci při správně vedeném účetnictví bránit, nicméně kontroly a byrokracie s nimi spojená mu jakýsi čas zaberou. Pokud se proti němu spojí skupina aktivistů a začne posílat jedno udání za druhým, dost možná podnikání raději zanechá.
EET rozhodně nepřinese žádný zisk do státní pokladny. Náklady na systém a provádění kontrol budou IMHO větší, než výběr daní a pokut. Systém je zaměřen proti těm, na kterých si celkem není co vzít.

Kepler

Od EET se očekává navýšení odvádění daní. Popisovanému zneužití by se obchodník mohl celkem snadno bránit, tedy pokud bude mít v pořádku i evidenci skladových zásob. Může tak prokázat kolik kusů zboží prodal a kolik mu ze zásob ubylo. Leda, že by měl něco skladem na černo. Ale i to by se dalo dohledat u dodavatele.

dudu

To se teprve, tak nebo onak ukáže. Zaujal mě však dotaz na MF od některých zavedených restaurací a sice jaká bude reakce finančních úřadů na fakt, pokud se téměř ze dne na den obrat provozovny zvýší třeba na trojnásobek? Bylo jim řečeno, že v těchto případech bude respektována retroaktivita, ale stejně je tato kauza zajímavá a vyvolává řadu otazníků…?

bububabu

Že konečně někdo upletl bič na nepoctivé obchodníky :) Jen tak dál…

mosoj

K zamyšlení pro ty, co se ohání skladem. Jak bude chudák živnostník prokazovat že dotyčnému udavači nic neprodal. Mimo faktur se nikde neuvádí komu zboží šlo! I když bude sklad sedět proti výdeji bude to tvrzení proti tvrzení.
Znovu podotýkám, nejsem proti EET. Jsem proti legálnímu falešnému udavačství, které zavádí přímo sám stát.

Na webových stránkách EET bude jedno okénko pro účtenky a druhé okénko pro anonymní !!!!! udavače.

dubraro

Drap:
V Chorvatsku…