DandrdaMan01

Jaký, běžně dostupný látky, mi zbarví oheň?

Nějaký netoxický látky, nebo jestli je možný zbarvit oheň třeba nějakým kuchyňským kořením nebo tak…
Dík

Nejlepší odpověď
mosoj

Plamen barví více prvků.
Já znám pouze ty, co se používají v pyrotechnice.

1. žlutá – sodík, dusičňan sodný, šťovan sodný , kryolit
2.červená – stroncium, dusičňan strontnatý, šťovan strontnatý
3.zelená – baryum, dusičňan a chlorečňan barnatý, peroxid baria
4.světle fialová – draslík, dusičňan draselný a jiné draselné soli.

Další odpovědi
Emefej

Z běžně dostupných látek připadají do úvahy pouze sodné, vápenaté a draselné soli. Pro jiné barvy potřebuješ soli kovů, které běžně neseženeš.

Lamalam

Kromě solí sodíku, draslíku a vápníku patří k těm dobře dostupným také soli měďnaté, ty barví plamen intentivně zeleně. nejhezčí barvy dosáhneš pomocí běžně nedostupných (jedovatých) solí stroncia nebo barya. Hezky modře barví plamen soli india nebo cesia, ale ty taky neseženeš. Soli thalia (jedovaté) barví plamen zeleně, ty taky neseženeš. Pokud budeš se solemi kovů experimentovat, snaž se používat spíše soli oxidujících kyselin nebo lehčích karboxylových kyselin, halogenidy snižují teplotu plamene a nebarví ho tak intenzivně.

brillant

Strýček google https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=zbar­ven%C3%AD+pla­mene&sourceid=o­pera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

Pavel Kovář

Pro zbarvení plamene do zelena jde použít síran barnatý, který se přidává do kvalitnějších bílých interiérových barev na zeď.