Wareg

Jaký atest pro prodej ručně vyráběných hraček?

Jaké oprávnění (příp. atesty) potřebuju k prodeji ručně vyráběných hraček? Rozhodl jsem se založit eshop s prodejem ručně vyráběných výrobků a zejména hraček pro děti. Nemyslím si však, že bych hračky mohl prodávat bez nějakého posvěcení úřady, atestu atd. Můžete mi poradit, jak toto sehnat nebo jak zboží pojmenovat (např. dekorace), abych nemusel dělat zkoušky na tisíc různých výrobků, které budou naprosto originální, tzn., pouze jeden jediný kus v ČR?
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi. Ještě jeden dotaz – k té prezentaci jako umělecké dílo. Dejme tomu, že budu mít klasický eshop a v záložkách budu muset tyto věci nějak nazvat. Je důležité, aby byly nazvány hned v úvodu (např. záložka místo „textilní výrobky“ nějaká ta alternativa) nebo stačí až do obchodních podmínek např. vysvětlení, že dekorativními hračkami se myslí umělecké dílo. Jedná se mi o to, že když budu chtít zákazníka zaujmout hned na začátku, tak např. název „umělecké dílo – dekorativní hračky“ vypadá blbě. Tak mě napadá, zda bych to třeba nazval např. (vymyslím si teď název) „hadráčci“ a např. do obchodních podmínek napsal, že hadráčci jsou prostě specifický druh uměleckého díla. Nebo je na to nějaký jiný postup?

Nejlepší odpověď
arygnoc

Každý výrobok musí spĺňať normy účelu, pre ktorý bol vyrobený, teda musí prejsť atestom (preverením) stanovenými požiadavkami platnej legislatívy ČR.

Preštudujte si preto zákon 22/1997 Sb. (Přehled nařízení vlády k provedení zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, kterými se stanoví technické požadavky na výrobky a která jsou účinná po vstupu ČR do EU), v ktorom sú jednotlivé výrobky i kategorizované.

Pokiaľ sa jedná o JEDNOTLIVÉ výrobky, neprezentujte ich ako VÝROBOK, ale ako UMELECKÉ DIELO s tým, že sa jedná o dekoračný predmet (čo síce nie vždy platí [napr. šachy]).

Na hračky (a najmä pre deti) potrebujete mať atesty podľa už zmieneného zákona.
Doplňuji:
Je to trocha zložitejšie.
Ak budete predávať výrobky z vlastnej dielne, mala by ste na to mať minimálne živnosť.
Pokiaľ to bude nejaká výtvarná činnosť (napr. zmienení „hadráčci“ alebo hoci aj drevení Buratinovia), mali by ste predmety predávať ako „umelecké diela“, hoci ich tak nemusíte nazvať, prípadne ako upomienkové predmety, darčeky a podobne.
Jedná sa o to, že pokiaľ ich budete predávať ako HRAČKY, budete tie atesty skutočne potrebovať.
Uvediem príklad z reálneho života: hrnce na varenie majú jednoznačné použitie, ale napr. moje deti si s obľubou s nimi hrávali na hudbu (a nepredávajú sa ako hudobné nástroje), babička do starých hrncov sadila pažítku (nepredávajú sa ako záhradnícke nádoby) a pod.
Je jedno, na čo sa predmety použijú, ale nie je jedno, ako ich budete predávať.
Do prípadného sprievodného textu ku výrobkom neuvádzajte, že sa jedná o hračku (i keby ste to rada urobili), rozhodne by ste mali uviesť, z čoho sa predmet skladá (i keď nie je úžitkový), nakoľko predpokladáte, že sa ako hračka používať bude.

Viac prípadne v diskusii.

Další odpovědi
anonym

Doplňuji Arygnoca – každý druh hraček potřebujete mít atestovaný zvlášť (plyšové, textilní, plastové, dřevěné..). atesty se budou týkat použitých materiálů, bezpečnosti, vhodnosti použití pro jednotlivé kategorie dětí, atd. Pokud budete prodávat hračky vyrobené někým jiným, měl by Vá hračky dodávat tento výrobce s tím, že by Vám měl předložit i atest. Pokud budete vyrábět hračky sám a budete si chtít opatřit atest pro jednotlivé výrobky, tak počítejte s tím, že to bude pěkně nákladná záležitost.