Jaký advokát mne má zastupovat jako cizinku?

nejsem občanka ČR s trvalým pobytem v ČR .Mám soudní jednání jako obžalovaná , může mne zastupovat český advokát nebo advokát se znalostí mého rodného jazyka , nebo advokát ze země které jsem občankou ?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Na tuto otázku lze odpovědět pouze částečně, jelikož nejsou známy další skutečnosti. V případě zastupování tě může zastupovat i jiná fyzická osoba-tkz. zástupce, nepředepisuje-li zákon zastupování přímo advokátem zapsaným v advokátní komoře.
Tím vlastně odpovídám (pokud je nutnost advokáta) na otázku, jaký advokát to musí být.
U soudu v České republice je úředním jazykem český jazyk. v případě, že nerozumíš můžeš požádat soud o tlumočníka do tvé řeči a musí ti být vyhověno. Tlumočník musí být veden u soudu-tzn. že to nemůže být jen někdo kdo umí česky a tvůj jazyk.

veselator1

Nejsem si jistý, ale myslím si, že nikde není dáno, že vás musí zastupovat právní zástupce ze země, ze které pocházíte. Určitě si tedy můžete vzít českého právníka. Co se týče té jazykové bariéry, tak tu by mohl pomoci prolomit tlumočník. Běžně se to u soudů dělá. Pokud chcete tip na dobrého advokáta, tak já vám z vlastní zkušenosti určitě můžu doporučit tuto advokátní kancelář – https://www.ci­kr.cz/