bolak

Jaktože Sovětský svaz nijak nezasáhl, když se schylovalo k sametové revoluci?

Doplňuji:
já myslel že měli zrovna tanky v opravně nebo tak něco…

škoda no, mohla bejt docela prdel..

Nejlepší odpověď
anonym

Úryvek z článku na netu, kde hovoří redaktorka s jedním pánem ze Západu, kde mluví o naší sametové revoluci.
.............­...Dodala jsem: Ale že jsme tu revoluci hezky zvládli že? V Jugoslávii vraždil soused souseda a u nás to proběhlo bez zbytečného zabíjení. Na to mi odpověděl, že se musí smát, když slyší, jak jsme to hezky nazvali „Sametovou revolucí“. Že to byla dohoda Gorbačova se západem.
Gorbačov za to, že východní Evropu pustí západu, dostal spoustu milionů dolarů. Zeptal se: Vy jste si nevšimla, že od jisté doby mohou v Rusku platit rublem i dolarem? Jugoslávie už tenkrát byla odběratelem západního zboží. O tu západ nestál. Proto si museli svobodu vybojovat. Ale my jsme měli například zemědělství na takové úrovni, že nám ho záviděl celý svět. Vyráběli jsme spoustu zboží a byli jsme velkou konkurencí západního trhu. Naši výrobu jsme vyváželi téměř do celého světa. Měli jsme se stát odběrateli jejich zboží. Zrušit naši výrobu a podnikat jen ve službách a zprostředkovatelské činnosti. Řekl mi: dnes si paní myslíte, že ta revoluce proběhla dobře, ale brzy přijdete na to, že vlastně tento stát dopadne z celé Evropy nejhůř.....

Zde je celý článek obe.parlamentni­listy.cz/Arti­cles/2372-sametova-revoluce-vzpominka-na-pravdu-o-ktere-se-nepise-a-nemluvi.aspx

Další odpovědi
mosoj

Sovětský svaz to umožnil , tak proč by zasahoval. Však to také chvilku trvalo než to řadoví členové KSČ pochopily !! Předcházela tomu v SSSR perestrojka a dohoda se západními velmocemi.
To nebyla žádná revoluce to chrastění klíči.
Doplňuji:
Byl jsem upozorněn na „pochopily“. Takže ano, správně má být pochopili !!!
Komunisti byli měkký a ne tvrdý.
Není mojí vinou že možnost opravy textu zde musela být zrušena.
Překlepy dělám a dělat je budu. Píši totiž bez koukání na klávesnici.
Přesto děkuji za upozornění.

anonym

V té době vládl Gorbačov a ten se nechal slyšet, že nebude zasahovat do vnitřích věcí státu. IMHO, pěrestrojka a uvolnění vztahů a další věci byly za něho. Pravděpodobně to byl spouštěč ve východním bloku.

briketka10

taky by mě to zajímalo z tý
tzv. revoluce mi bylo na blití !!
a nic se dodnes nezměnilo a
líp mi bylo to tedy jo..
Doplňuji:
http://pobavi­lo.com/wp-content/upload­s/2011/12/nec%C3%AD­t%C3%ADm-zadek....jpg

zzzzz

Prodali nás, vše bylo dopředu domluvené, z těch největších komunistu jsou najednou milionáři. Veškerý majetek byl rozkraden. Kuponová privatizace byla toho nástrojem.
Jen upozorním, že nejsem volič levice.

led

Vedenie Sovietského zväzu v tej dobe riešilo problém súvisiaci s ukončením „Studenej vojny“, odklon od Stalinsko – Bražnevovej doktríny mocenskej nadvlády Sovietov nad Východnou Európou. Ekonomika štátov RVHP zaostávala za ekonomikou vyspelých priemyselných štátov, pád bolo treba pribrzdiť a to sa mohlo len uvolnením politických a spoločenských vzťahov vo všetkých zemiach socialistického tábora.
Preto, ak si všimnete procesy uvoľňovania vo všetkých týchto štátoch, tak vlastne nedošlo v ani jednom k použitiu armády a ozbrojených síl ako celku proti vlastným obyvateľom – občianska vojna, aj keď niekde užuž hrozila.
17.november bol vlastne impulz k zahájeniu už pripravovaných akcií na zmenu politicko-spoločenského zriadenia Československa.

Emefej

Třeba tehdejší sovětské vedení mělo zájem na tom, aby jistá změna v Československu nastala.