EVIL

Jakto, že hoří Slunce?

jakto? když tam přeci není kyslík ani co by hořelo?

Nejlepší odpověď
rynek878

Slunce vzniklo asi před 4,6 miliardami let a bude svítit ještě přibližně 7 miliard let. Stejně jako všechny hvězdy hlavní posloupnosti i Slunce září díky termonukleárním reakcím v jádře. Povrch se neustále mění, vznikají a zanikají sluneční skvrny, protuberance, erupce i jiné sluneční útvary. Slunce ovlivňuje ostatní tělesa Sluneční soustavy nejen gravitačně, ale i zářením v širokém
spektru vlnových délek, magnetickým polem
i proudem nabitých částic.
Pro lepší
představu o velikosti Slunce, jeho průměr je 109 krát větší než průměr Země a zabírá více než miliónkrát větší prostor. Povrch Slunce, který vidíme, má teplotu 6 000 °C a uprostřed Slunce, kde se generuje sluneční světlo dosahují teploty až 40 miliónů stupňů Celsia.

Zdroj: http://referaty-seminarky.cz/slunce-1/

Další odpovědi
anonym

Myslíš to vážně? Hoří leda tak táborák.
Ve slunci,jako v každé hvězdě probíhá termonukleární reakce.

Miroslavst

Já tedy neslyšel, že by na Slunci hořelo.

Téměř všechna energie Slunce je vyzařována ve formě elektromagnetického záření, které je nezbytným předpokladem pro všechny formy života na Zemi. Vzniká jako výsledek termonukleární reakce pp-řetězce, kdy dochází k přeměně vodíku na hélium za současného uvolňování energie. Předpokládá se, že každou sekundu Slunce spotřebuje a přemění 700 miliónů tun vodíku na 695 miliónů tun hélia. Zbytek v podobě 5 miliónů tun je přeměněn na energii v poměru 96 % elektromagnetického záření a 4 % elektronová neutrina

vrtula

Slunce hoří nukleárním spalováním dvojmocného vodíku. Při vysoké teplotě a tlaku se tento vodík přeměňuje na helium.