1jirka22

Jakto, že 1 dm krychlových chloru obsahuje stejný počet molekul jako 1 dm krychlový vodíku?

Nejlepší odpověď
Quimby

Jedná se o Avogadrův zákon. Vychází to z rovnice ideálního plynu.

Další odpovědi
Luxx

chlor se volně vyskytuje jako Cl2 a vodík jako H2

Emefej

Jak jsi na to přišel? O tom, že mol látky obsahuje stejný počet částic, jsem slyšel, ale že to platí i pro jeden litr?

zelí

1mol plynu zabírá zhruba 22,4 dm3.

Fyzik

Plyn si lze v jednoduché aproximaci představit jako kuličky, které se mezi sebou sráží. Malé kuličky by se srážely s nějakou průměrnou dobou, větší kuličky by se srážely častěji. Volná dráha mezi srážkami je však poměrně vysoká (nanometry nebo mikrometry?), zatímco velikost atomů je v pikometrech, velikost molekul ve stovkách pikometrů. Proto velikost atomů ve skutečnosti nehraje roli. A z toho důvodu má většina plynů za stejného tlaku stejný molární objem.