tony2412

jakou zkušenost máte s ulomeným zubem?

myslím tím že se vám ulomí zub a zbude jen kořen,doktorka mi kořen umrtvila,vyvrtala dírku do kořene a udělali mi korunku s takovým drátkem(čep) který se zasune do dírky v kořenu a korunka se přilepí,za čep jsem zaplatil 1000 kč a za korunku nic,jak dlouho vám to vydrželo a koušete na to vše?
Doplňuji:
nemyslel jsem korunku která se nasadí na zbroušenej zub,ale když se zub ulomí celej a zbyde vám tam jen kořen!Mě ho pořád opravovali x krát až se mi úplně ulomil a zbyl mi tam jen kořen,ten mi doktorka taky ještě upravila a vyvrtala dírku vzala otisky a udělali mi umělej zub s trnem,který se zasadí do toho kořenu a přilepí,jde mi o to komu to taky dělali,jestli se jim ulomil někdy a když tak za jak dlouho,mě ano,tak mi udělali novej se silnějším trnem a vydrželo to asi půl roku,znova mi ho přilepila a já už se bojím na to kousat… :o)

Nejlepší odpověď
anonym

Jakožto zubní technik si myslím, že mohu řádně zodpovědět otázku. Čep přilepený do kořene bude držet naprosto vždy. Je však pravděpodobné, že se organismus pokusí vypudit mrtvý zub – pročež hlavním problémem je tu stav paradontu. No a korunka je korunka. Pryskyřice na kovu se obrousí kousáním klidně i do roka, či dvou. Ideálem tu je tedy metalokeramika. Ta ovšem není zadarmo… Každopádně dokud nemáš čep v kosti, tak zub díky paradontu může pružit. Tím se zachovává původní funkčnost zubu. Jakmile přijdeš o vlastní kořeny, tak se čep zavrtá do kosti, kde nemůže pružit a to už navždy poškodí dutinu ústní. (Jedna strana začne více abradovat, zuby se pod novou zátěží začnou nově uskupovat, …) Pročež musíš za každou cenu zabránit infekci atp. Na druhou stranu je s tím právě tuna práce. (Mrtvý zub není živen – paradont tedy „uvadá“.) Zkrátka vlastní zuby, nebo alespoň kořeny, jsou vlastní zuby.

Další odpovědi
briketka10

korunku mám 8 let má už po záruce
měla vydržet prý jen 5, ale drží fest :))
Doplňuji:
ále než jsem si zvykla hrůza myslela jsem si, že
mám na horním patře nalepený dvě žvejky Pedra :))

JájsemRaibek

Těžko odpovědět, nevím o který zub se jedná, zda v přední části nebo zadní, zda je zhotovena pryskyřicová nebo keramická korunka, také nevím co koušeš.
U každého je to individuální.

da ny

Perlička:
nejvíce pacientů udává rozlomení pryskyřičné korunky po kousnutí do něčeho měkkého – rohlík (s máslem i mazacím sýrem).
Na louskání ořechů a otvírání kovových zátek u piva či limonád to není
(i takoví dobráci jsou) 😁

da ny

Žádného vypuzení se zbytečně dopředu nebojte 😁 (stát se to sice může, většinou z nějakého dalšího důvodu).
Mrtvý zub (6 vlevo dole) mám díky „péči“ tehdy dorostové obvodní stomatoložky 37 let!
Nejprve zaplněný + plomba. Později místo plomby onlay. Časem se zub odlomil.
Kořenovou, kovovou individuálně zhotovenou nástavbu (ne tovární čep) mám s korunkou 8 let.
Tzv. obyčejná pryskyřice nemusí mít takovou pevnost, jako jiné materiály (Chromazit, keramika, sklokeramika, porcelán, metalokeramika, kov + pryskyřice atp.) a tedy může prasknout/odlomit se. ZP akceptuje u pevných zubních náhrad určitou dobu životnosti (u pryskyřic obvykle 3 – 5 let) a pak se za zuby (řezáky) ve frontálním úseku (3,2,1+1,2,3 = nahoře, též dole) zatím nic nedoplácí = též kosmetický efekt).
Pokud jste nepřiplácela za korunku, jedná se zřejmě o zub ve frontálním zubním úseku (přední zub).
U nás se doplácí za kořenové nástavby 450 – 700 – 1000 Kč, to podle ordinačních ceníků…
Pokud zvolíte u náhradní korunky jiný materiál, musíte počítat s doplatkem (1500 – 4000…), podle zvolené ho materiálu a ceníku zubní ordinace a dále zubní laboratoře, kde se korunka zhotovíí.
Někteří lékaři pomocí počítačové techniky zhotoví korunku sami, bez zubní laboratoře, což se odráží opět na úhradě doplatku pacienta.
Při ztrátě kořene (obvykle zánět, cysta atp.) lze zvolit další řešení:

  • mezerník = snímací minináhrada – zub, někdy drátěné spony – spíše dočasné řešení
  • Rochetova dlaha = adhezivní můstek, zde závisí cena na použitém materiálu: u kovu může být ocel (nízká cena) nebo třeba zlatoplatina. Pryskyřice = různé druhy, kvalita a tedy cena.
  • pevný můstek = 2 sousední zuby se nabrousí a mezičen nahradí chybějící zub.
  • nejnákladnějším řešením je pak zubní implantát + korunka

Nebojte se a pokud se korunka zlomí, odstraní se její zbytky, zhotoví otisk a nová korunka :).
Vždy se nemusí jednat o nekvalitní práci lékaře a zubního technika. Velkou roli hrají též mezičelistní atedy i skusové poměry v ústech pacienta. Pokud má někdo skus hrana na hranu nebo skřípe zubama, mívá korunky častěji zlámané.
(z 25 leté praxe SŠ pracovníka ⇒ zubní laborantka /nyní technici/ + instrumentářka, později jiný obor ve zdravotnictví…).

mosoj

To jsou dnes tak špatné materiály ? Já mám korunku na čepu na jedničce vlevo nahoře (pryskyřice) již 33 let . Vedlejší jednička je vystavená na kořenu z polymeru vytvrzovaného UV zářením a je tam již také asi 15 let a bez čepu.

briketka10

neboj mě to drží, a když Tobě nebude změň zubařku !