Kelt

Jakou výhodu má cyklistické kolo plné bez špic a proč taková nejsou všechna kola?

Viděl jsem ve sportu ukázky cyklistiky. Jeden závodník měl zadní kolo plný disk (nevím, jak se to jmenuje odborně), přední kolo se špicemi. Jaká je výhoda takového kola? Asi nižší odpor vzduchu. Proč se taková kola neprodávají? Vyplatila by se obyčejným cyklistům? Děkuj.

Nejlepší odpověď
dubraro

To jsou speciální kola pro speciální účely. Pro naprostou většinu kol je klasický výplet nejlepší varianta.
Představ si, co by to s cyklistou udělalo, kdyby se do plných kol opřel boční vítr.

Další odpovědi
Kepler

Běžnému cyklistovi by se tato kola bez výpletu opravdu nevyplatila. Jsou to speciály odvozené od dráhařských kol zaměřené na co nejnižší odpor vzduchu, šíleně drahé. Jsou i kola ze speciálních plastů s paprsky, rovněž drahá. Jakmile ho jednou poškodíš, už neopravíš. Klasika ráfek se špicema je nejrozumnější varianta, i když ho trochu zdeformuješ, dá se vyklepat a znova vycentrovat. Ty hliníkové ráfky jsou sice lehčí, ale jinak horší. Na svém starém kole Eska (tehdy v ceně 840 Kčs) mám ocelové chromované ráfky skoro 47 let a furt jsou v cajku. Měnil jsem jen špice a centroval. Ty dnešní šmejdy na tom asi budou hůř.

Funna

jak píše dubraro…když pomineme cenu, určitě by se dal neodlehčený plný disk pořídit i z horších a levnějším materiálů, ale je to velmi nepraktické, stačí poryv větru a letíš co by běžný (ne dráhový cyklista) do příkopy!

JohankaDl

Protože když jedeš za bočního větru, tak ti to moc dobře neudělá (navíc normální materiály jsou tam moc těžký). A těch pár sekund rozdíl ti bude vcelku jedno. Takže něco takovýho ti naprosto stačí: https://www.krab­cycles.cz/Jiz­dni-kola/Celoodpruzena-kola/29-649/Specialized-Camber-FSR-Comp-29-cerna-zelena-2016

Michálek1245

Dobrý den, já asi úplně nevím, co si mám pod těmi špicemi představit. Mohl byste mi to třeba tady https://www.pro­trek.cz ukázat, zda to prodávají? Mají tam docela slušnou nabídkou vybavení na cyklistiku, ale špice jsem tam fakt nenašel. Ono to bude mít pravděpodobně nějaký slangový výraz, takže to je nejspíš ten důvod, proč to vůbec neznám. 😉