Jakou rychlostí protéká krev v žilách?

Otázka se mi v hlavě zrodila dnes ráno a od té doby mi to nedá pokoj, tak se holt musím zeptat :D Zajímalo by mě, jakou rychlostí nám protéká krev v žilách nebo jakou vzdálenost překoná asi za jednu vteřinu?

Nejlepší odpověď
manon

V žilách teče krev pomaleji než v tepnách. Krvinky se zde v klidu pohybují průměrnou rychlostí asi 10 až 16 centimetrů za sekundu (v tepnách za stejných podmínek průměrně asi 20, ale na některých místech i 100 centimetrů za sekundu!).

Zdroj: http://www.krecove-zily.cz/zilni-system