Karelcz

Jakou pravomoc má soukromý detektiv?

Jestli se nepletu tak je běžný občan. Tedy jestliže někoho sleduje je to protiprávní a když bude usvědčen má problém.
Jak pak mohou být jeho důkazy někde použity, když nejedná podlé práva?

Ani nemá legálně možnost získat údaje jako polici. Jestli je získá ze známosti je to opět protiprávní a nepoužitelné.

Děkuji,

Nejlepší odpověď
gecco

Pravomoc má soukromý detektiv skutečně stejnou, jako každý jiný svéprávný občan…
A pokud mu bude prokázána nelegální činnost, může mít problém…
😉
Na druhou stranu – i důkazy získané nelegálně je možné použít při soudním jednání – o oprávněnosti jejich použití rozhoduje soud, nejsou z důkazního řízení automaticky vyloučeny…

Další odpovědi
Lamalam

Pravomoce má stejné, jako každý jiný občan. Při zjišťování informací se nutně nemusí pohybovat za hranou zákona. Řada údajů se dá legálně získat z otevřených zdrojů. Pokud si najmeš soukromé očko, je lepší se o jeho postupy nezajímat. Mám vlastní zkušenost. Před časem jsme organizovali sraz spolužáků ze ZŠ. Neměli jsme kontakt na jednu spolužačku, najali jsme si profesionála. Dostal pouze její dívčí jméno, rok narození a starou adresu.
Za pouhých 2800 Kč jsme během čtyř dnů získali její současnou adresu na Slovensku i s fotkou baráku a adresu zaměstnavatele. Jak to získal, netuším.

klumprt

Když vyslovíme tezi, že něco (sledování) je protiprávní a někdo by kvůli tomu mohl mít problém, slušelo by se uvést, který zákon a paragraf tím je porušen.
Do určité míry je totiž sledování docela legální. Pokud jednotlivé aktivity zahrnuté do sledování nejsou trestným činem nebo nejsou v rozporu s právem na ochranu osobnosti.
Například jít nenápadně za někým na ulici, koukat se, kam jde a činit si poznámky na manžetu je naprosto v pořádku. Pořizování fotografií člověka na ulici je už trochu na hraně právě s ochranou osobnosti, ale ještě se to dá ustát. Zjišťování informací z veřejných zdrojů jako je facebook, obchodní rejstřík, katastr nemovitostí, sousedka – drbna, je zcela v pořádku. Podplatit policajta a získat informace z evidence obyvatel nebo z nějakých spisů, je za hranou. Vloupat se někomu do bytu a instalovat štěnice nebo otevírat poštu, to je úplně špatně.

Podle trestního řádu může jako důkaz sloužit cokoli, co může přispět k objasnění věci.

ptáč

Čím si je soukromý detektiv jist, že není sledován sledovaným objektem? Právě proto jeho parazitní činnost, která nevykazuje materiální hodnoty musí být utajena, aby sledovaný nemusel trpět za jeho podlomené zdraví. Tolik tohoto zákona.