matesak

Jakou právní odpovědnost má člen dozorčí rady? Ručí svým majetkem?

Toto členství si na mě vynucuje majitel firmy u které jsem zaměstnán. Navíc bez jakéhokoli finančního ohodnocení.

Nejlepší odpověď
standa

Zjednodušeně řečeno, nemáte se čeho bát.

Nevím o jaký typ společnosti se jedná, ale obecně lze říci, že se u členů DR jedná pouze o ´kontrolní´ pravomoci, které nejsou spojené s žádnou odpovědností jako mají jednatelé či členové představenstva ap.

Členové DR však mají i své povinnosti, a to předkládat valné hromadě zprávy o přezkoumání určitých dokumentů (jako např. návrh na rozdělení HV, zpráva o vztazích mezi propojenými osobami, ap.)
Doplňuji:
To Jambalaya:

Nemyslím, že za VŠE se platí, součastí „dohody“ může být i to, že členství v orgánech společnosti je zdarma.

Problém je však něco jiného, a to smutný fakt, který uvádí pisatel otázky, že jej zaměstnavatel do této funkce tlačí ´násilím´…

Další odpovědi
Jambalaya

V případě, že budete členem nějakého orgánu společnosti, máte v každém případě nárok na odměnu.
Proč byste měl pracovat zadarmo? I když to pravděpodobně bude pouze formální funkce, za všechno se platí.

To Standa:

Vycházím např. z rozhodnutí nejvyššího soudu ve věci zákonného nároku na odměnu jednatele, která sice není výslovně OZ stanovena, ale vyplývá ze všeobecných ustanovení o mandátních smlouvách.
Tedy pokud se nejedná o osobu nějak spřízněnou, pak nevidím jediný důvod pro vykonávání jakékoliv práce bez nároku na odměnu. Tím samozřejmě nezamítám dobročinnou aktivitu, avšak s tímto jsem se zatím nesetkala, byť by se jednalo alespoň o peníz čistě symbolický. Neb, co si budem vyprávět, v tomto případě, jest funkce zjevně stanovena kvůli tomu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Názory se různí, toť ten můj 🙂