Jakou právní odpovědnost má člen dozorčí rady? Ručí svým majetkem?

Toto členství si na mě vynucuje majitel firmy u které jsem zaměstnán. Navíc bez jakéhokoli finančního ohodnocení.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Zjednodušeně řečeno, nemáte se čeho bát.

Nevím o jaký typ společnosti se jedná, ale obecně lze říci, že se u členů DR jedná pouze o ´kontrolní´ pravomoci, které nejsou spojené s žádnou odpovědností jako mají jednatelé či členové představenstva ap.

Členové DR však mají i své povinnosti, a to předkládat valné hromadě zprávy o přezkoumání určitých dokumentů (jako např. návrh na rozdělení HV, zpráva o vztazích mezi propojenými osobami, ap.)
Doplňuji:
To Jambalaya:

Nemyslím, že za VŠE se platí, součastí "dohody" může být i to, že členství v orgánech společnosti je zdarma.

Problém je však něco jiného, a to smutný fakt, který uvádí pisatel otázky, že jej zaměstnavatel do této funkce tlačí ´násilím´...

Další odpovědi:

Bronzový

V případě, že budete členem nějakého orgánu společnosti, máte v každém případě nárok na odměnu.
Proč byste měl pracovat zadarmo? I když to pravděpodobně bude pouze formální funkce, za všechno se platí.

To Standa:

Vycházím např. z rozhodnutí nejvyššího soudu ve věci zákonného nároku na odměnu jednatele, která sice není výslovně OZ stanovena, ale vyplývá ze všeobecných ustanovení o mandátních smlouvách.
Tedy pokud se nejedná o osobu nějak spřízněnou, pak nevidím jediný důvod pro vykonávání jakékoliv práce bez nároku na odměnu. Tím samozřejmě nezamítám dobročinnou aktivitu, avšak s tímto jsem se zatím nesetkala, byť by se jednalo alespoň o peníz čistě symbolický. Neb, co si budem vyprávět, v tomto případě, jest funkce zjevně stanovena kvůli tomu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Názory se různí, toť ten můj :-))

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.