Katru7

Jakou povahu má Slovenský čuvač?

Když se vycvičí,když je ještě mládě,,,nevít jestli bude pak hodně štěkat na lidi,kteří budou procházet apod.???Díky
Doplňuji:
A je lepší do domu nebo na zahradu???

Nejlepší odpověď
Drap

Na svém (svěřeném) území je velmi ostražitý, bdělý, neohrožený, ostrý, tedy výborný hlídač. Má velkou vnitřní disciplínu a hlídání svěřeného majetku bere velmi vážně. K cizím lidem se zpočátku chová nedůvěřivě, uvážlivě a značně rezervovaně. To může působit až dojmem nesebevědomého psa. Že se však jedná o psa dostatečně sebevědomého, rychlých a razantních reakcí, se plně projeví v momentě, je-li jeho majitel nebo on sám napaden. Pokud se ovšem majitel ve společnosti lidí chová klidně a přátelsky, stejně se chová i pes. Jedná se o plemeno spíše uzavřené povahy, které je stále ve střehu.
Výchova slovenského čuvače musí být důsledná, ale zároveň vyvážená a cílená. Nerad dělá něco, co mu připadá zbytečné, tedy neúčelné. Je to samostatný a velmi vnímavý pes. Aby se nestal příliš samostatným, což mnohým majitelům zrovna nevyhovuje, je nutné se mu hodně věnovat zejména ve štěněčím věku se zaměřením na socializaci a výchovu. V opačném případě si sám vytvoří pravidla a “názor na věc”, což může značně zkomplikovat jeho následující výcvik v poslušnosti, lépe řečeno ovladatelnosti. Právě řádná socializace v rušném prostředí je potřebná, aby z něj vyrostl sebejistý pes v každém prostředí.
Je bystrý, pracovitý, s mimořádně dobrou pamětí, ovšem také tvrdohlavý, s neustálou potřebou se sám rozhodovat. Potřebuje rozhodného majitele, s pevnou rukou, který bude vědět, jak již štěněti správně vštěpovat, které místo v žebříčku hierarchie je jeho. I když výchova slovenského čuvače není zrovna snadná, je vyrovnané povahy a zaručeně si získá srdce celé rodiny. Většinou si velmi rozumí s dětmi, umí se chovat k domácím zvířatům, a ani s honěním divoké zvěře nebývají problémy. Vůči jiným psům se čuvač – pes však může chovat poněkud dominantně.
Při dobré výchově je z něj velmi dobrý rodinný pes, který však velmi těžce nese změnu majitele. Doma i na zahradě je klidný, ale na procházce dokáže být značně aktivní, veselý a poměrně temperamentní. Je pohyblivý více, než by se od takového mohutného psa očekávalo. Pohybuje se rychle v každém terénu. Rozhodně není pohodlný. Většinou jsou feny celkově jemnější a bezproblémovější. Jako čistě rodinný pes je tedy vhodnější fena slovenského čuvače.

Další odpovědi
anonym

Blahopřeji k volbě plemene a přiznám se, že mám radost. Moje vlastní zkušenost se slovenskými čuvači jsou takové, že rozhodně není vhodný do bytu (domu) a potřebuje aktivní činnost. Kdysi bylo toto plemeno zařazeno mezi služební plemena (Svazarm), ale v praxi jsem nepoznala nikoho, kdo by s čuvačem skládal zkoušky z výkonu. :D
Jedná se o plemeno samostatné
s výrazným teritorionálním pudem (v podstatě něco jako kavkazský pastevecký pes, komondor, pyrenejský horský pes ap.) ale téměř postrádá pud lovecký.
Pokud psa budete mít na ostrahu pozemku, budete v tomto plemeni mít spolehlivého hlídače (ze slovenštiny čuvat- slyšet, hlídat…).
Moji psi na lidi, kteří kolem plotu procházeli pravidelně, jen štěkli (oznámili-upozornili), ale na cizí štěkali výrazně. Jsou to psi nedůvěřiví, kteří potřebují výraznou socializaci (seznámit je v raném věku s „civilizací“), protože mohou působit naoko bázlivým dojmem, ale napadat ze strachu nebo naopak mohou být
dominantní a agresivní.V rodině jsou naopak velmi přátelští, otevření a hraví do vbysokého věku. Bohužel je dnes toto plemeno populárnější v zahraničí více než v domácím prostředí. Myslím, že toto plemeno, které vlivem módních vlivů jiných populárnějších plemen dnes bohužel není téměř vidět , ale zaslouží si větší pozornost. Jedná se o nenáročné, samostatné, otužilé plemeno.
Toto plemeno trpí v poměrně výrazné míře na dysplazii kyčelních kloubů
a proto bych doporučovala v každém případě opatřit si štěně z prověřeného chovu
s průkazem původu, kde se dlouhodobě sleduje výskyt tohoto zatížení a rodičovské páry se skládají z jedinců prověřených jak po povahové, tak po zdravotní stránce prověřených jedinců.
Pokud je váš zájem skutečný, mohu vám doporučit několik dlouholetých úspěšných chovatelů tohoto plemene (napiště vnitřní poštou) nebo se můžete obrátit
na chovatelský klub tohoto plemene, kde vám někoho také doporučí.

Illines

Je to pracovni pes,casto se spojuje k pastevskym psum,ma rad pohyb a praci.Vychova je dusledna a pro jeho velikost se zasadne nehodi do bytu,ma rad volnost a je otuzily.

M.

Záleží na tom výcviku. Nejspíš pokud bude zvyklý na cizí lidi a časté návštěvy (nemusí to platit vždy, ne všichni psi jsou stejní), tak by štěkat nemusel. Ale kdo ví.
Doplňuji:
Koukni se na velikost, myslíš, že by se mu líbilo v bytě? Prvně si o něm sama něco zjisti a neptej se na každou pitomost, na internetu toho máš plno.

johana 56

Slovenský čuvač je skvělý hlídač majetku a vlastního teritoria.Pokud je již od štěňátka veden správnou výchovou důsledného,ale citlivého majitele,je věrný a poslušný,skvělý kamarád a člen rodiny.Naučí se rozeznávat známé a neznámé příchozí.I přes­to,že mu dvůr a zahrada dávají možnost volného a neomezeného pohybu,jsou pro něj nezbytné i procházky volnou přírodou,při kterých se setkává se psy různých plemen a naučí se respektovat,že jeho postavení nemusí být vždy dominantní.Snáze pochopí,že volnost pohybu je v přírodě umožněna všem jedincům a nelze v ní uplatňovat majetnická práva.