Toruk

Jakou povahu má právník, který zastupuje masového vraha?

Masový vrah Andreas Breivik v roce 2011 prokazatelně, nelítostně zavraždil 77 lidí. Ve vězení, které připomíná hotel protože Švédsko má jiný standard (má k dispozici TV, posilovnu, PC), si tento zločinec stěžuje na špatné podmínky. OK, Breivik je šílený. Ale co jeho právník – ten ho podporuje a plánuje podat stížnost na Evropský soud pro lidská práva. Znamená to, že i jeho právník je šílený? Nerozumím tomu, proč by svéprávný a inteligentní člověk podporoval vyšinutého masového zabijáka. http://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/69826/drzost-norskeho-masoveho-vraha-breivika-nezna-mezi-chce-si-stezovat-u-evropskeho-soudu.html . Mimochodem, v ruském vězení a asi i v leckterém jiném by se nejspíš nedožil rána.

Pro xxx3: nepochopitelné není jednání proti zájmům vězně- to se neděje. Nepochopitelné je, že vězeň a jeho právník si stěžují na nedostatečný luxus.

Pro Dismas: nedokážu si představit, že kdyby Breivik po komkoliv, kdo utrpěl ztrátu vlivem Breivikova vraždění chtěl cokoliv- třeba ty rohlíky- nedokážu si představit, že by Breivkovi vyhověl.

Nejlepší odpověď
xxx3

základním kamenem soudnictví ve svobodných zemích je právo na spravedlivý proces. Tohle právo zahrnuje také obhájce, který může být obžalovanému přidělen, pokud žádného nemá. Smyslem obhájce je snaha udělat maximum pro svého klienta. Je na tom snad něco nepochopitelného? Měl by obhájce jednat proti tomu, koho zastupuje?

podívej, psal jsem, že obhájce se normálně snaží dosáhnou možného MAXIMA. Čili není moc překvapivé, že zkouší vylepšit pozici svého klienta ve všech směrech. Jiná věc by byla, pokud by například zkoušel opatřit křivé svědectví, nebo někoho vydíral. Pokud se legální cestou snaží domoci čehokoli ve prospěch jakéhokoli klienta (třebaže masového vraha, ke kterému rozhodně nechovám žádné sympatie), pak na tom není nic závadného. Navíc rozhodnout musí nakonec nezávislý soud.

Další odpovědi
Dismas

Tomáš Sokol prý kdysi řekl něco v tom smyslu, že prodavačka masovému vrahovi také neodmítne prodat rohlíky, tak proč by mu on měl své služby odepřít. A Breivika s postupem času a imigrantské invaze začínám chápat (ikdyž jeho čin neschvaluji)

štamgast

Dělá svoji práci. Dostává za to zaplaceno.

klumprt

Obhájce nemusí schvalovat čin svého mandanta. Dokonce bych řekl, že téměř nikdy takový čin neschvaluje. Jinak by byl ostatně sám zločinec přinejmenším v morální rovině. Obhájce je povinen dbát na to, aby byly v procesu vzaty na zřetel veškeré polehčující okolnosti a důkazy svědčící ve prospěch obviněného. Z kontradiktorního charakteru trestního řízení je zřejmé, že státní zástupce to dělat za obhajobu nebude. (I když i státní zástupce by se měl snažit seznámit s důkazy ve prospěch druhé strany, aby je buď sám uznal, nebo jim čelil).
Pokud je v daném právním systému na místě domněnka, že vězeň XY by dle platných předpisů měl mít nárok na větší luxus než mu je de facto poskytován, pak je tu obhájce od toho, aby tuto domněnku přednesl před soud. A je jedno, jestli jde o masového vraha nebo zloděje z benzinky.

Kryšpín

Máme celosvětově vynikající právníky, dobré, průměrné, podprůměrné a občas i zloděje. Právník se potřebuje zviditelnit, nechat si dobře zaplatit a pak je spokojen. Solidní právník hlavně obhajuje prachatou vrstvu, na př. Katarský obcovák, původce názvu pomahačů, dalíkové paňďůrky a další.

cukrar

Je to práce jako jiná, přeci nebude odevzdávat špatnou práci.

postcd

povahu může mít různou, dělá svou práci, nebere to jako nemorální

Reporter

Treba kdyz zastupuje klienta ex offo, proste dohlizi, aby se pri jeho procesu nedelo bezpravi a dohlizi na to, aby byl v pripade viny odsouzen korektne a treba nebyla porusena nektera eticka pravidla a podobne. Muze mit povahu treba jako ty ;)