Avatar uživatele
Lenka98

Jakou používat fotochemii pro vyvolávání fotek?

Dobrý den. Zařizuju si doma fotokomoru a nevím si rady s výběrem fotochemie. Co všechno nakoupit a jaké typy a značky? Absolutně v tom plavu.. :( A poté v jakém poměru kapaliny dávat? Děkuji.

Zajímavá 0 před 2802 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Předpokládám, že se zajímáš pouze o ČB proces.Podívej se na stránky českého výrobce Foma. Vše potřebné tam mají. Ředění a podobné záležitosti jsou na obalu vždy uvedeny. Pro začátek budeš potřebovat ustalovač a negativní vývojku. Až budeš zvětšovat fotky, budeš potřebovat i pozitivní vývojku.

Nákupem fotochemikálií to zdaleka nekončí. Budeš potřebovat ještě spoustu dalších věcí. Bylo by to na dlouhé psaní. Ideální by bylo, kdyby ti někdo znalý poradil.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

BW nebo color? Negativ i pozitiv ?
Potřebuješ vývojku na negativ nebo pozitiv. Ustalovač ten je stejný na negativ i pozitiv a nejlépe tekoucí vodu.
Pro barevné procesy je třeba ještě bělicí ustalovač a kyselá přerušovací lázeň. Stačí naředěný ocet.

Na balení vývojky je napsáno ředění a u negativní vývojky hlavně doba vyvolávání při předepsané teplotě !

Zajímalo by mne, co tě ke klasické roztokové fotografii vede.

Z těch nepostradatelných pomůcek jmenuji :

  1. Tank na vyvolávání filmu.
  2. Zvětšovací přístroj.

3 Misky na vyvolávání a ustalování pozitivu.
4. Osvětlení fotokomory buď příslušnou žárovkou nebo filtrem.
5. Časový spinač pro dávkování expozice pozitivu.
6. Zásobní lahve nejlépe barevné pro skladování roztoků.

S tímto zařízením již můžeš dobře pracovat na BW fotografii.

Pro barevnou fotografii budeš potřebovat ještě osvitové filtry, nejlépe subtraktivní do zvětšováku a s tím i patřičný adaptér .
S aditivními filtry je práce složitější neboť musíš provádět tři osvity na jednu fotku.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Doporučil bych diskuzní fórum http://www.tem­nakomora.cz/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Pro negativní ČB proces doporučuji tekutou vývojku R09, prodává ji Foma jako Fomadon R09 nebo Agfa jako Rodinal R09. Pro pozitivní ČB proces je nejlepší tekutá vývojka Foma Fomatol LQN. Vývojkám v prášku se vyhni. Ustalovač je pro negativ i pozitiv stejný, ale doporučuji pro negativ i pozitiv vlastní flašku.

Další nutné vybavení viz mosoj, pouze zapomněl na veledůležitý teploměr.

Zdroj: skoro 50 let praxe

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Lenka98

Techniku mám. ;) momentálně řeším jen chemii.

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Já nevím co je dnes na trhu. Každopádně počítej, že u negativu se vývojka většinou ředí a stupněm ředění a dobou vyvolání se ovlivňuje zrno a citlivost filmu.
U pozitivu jsou zase fotopapíry odstupňovány podle gradace (měkký a tvrdý) a podobně je tomu i s vývojkami.

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Škoda že jsem se literatury týkající se fotochemie již dávno zbavil. Ponechal jsem si jen klasiku od Kulhánka. Jinak bych ti ji poslal.

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

V tom Kulhánkovi ( Černobílá fotografie) je to velmi dobře popsáno. Doporučuji poohlédnout se v antíku.

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Tady je za kilo !!

http://muj-antikvariat.cz/kni­ha/cernobila-fotografie-kulhanek-jaroslav-1959

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Pokud se chceš fotografií opravdu důkladně zabývat, vřele doporučuji. Zejména pokud jsi začátečník.

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lenka98

Knížku si pořídím. děkuji. :) Koukám že se chemie dělá prášková a tekutá. co je lepší? ;) děkuji

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Vývojky jsou práškové nebo tekuté. Rozhodně je lepší používat tekuté koncentráty. Naředíš si potřebné množství, které po vyvolání vyleješ. Vyvoláváš tedy stále v čerstvé vývojce, její koncentrací vývojky si můžeš ovlivnit zrnitost a strmost negativu. Příprava vývojky z prášku je složitější.

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lenka98

Vede mně k tomu touha po studiu na FAMU v oboru Kamera. x let fotím na digitál.. Takže je to dost velká změna..

Jedná se o BW.

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

mosoj > stejnej ustalovač na negativ i pozitiv? Z papíru se uvolňují chlupy a na film se to nalepí. Stejný ano, ale ve dvou různých flaškách. .

před 2802 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika