babča

jakou popínavou rostlinu zasadit ke sloupu pergoly?

Pergola je zastřešená a chci zastínit vstup

Nejlepší odpověď
venkovan

V jaké nadmořské výšce je pozemek, jaká je světová strana vstupu, jaké je mikroklima atd.
Výběr je velký do teplejších poloh je překrásná wistaria, trubač, krásné jsou plamenky, zajímavé jsou popínavé růže, popínavé zimolezy, podražec, popínavá hortenzie, břečťan, přísavník … .
Jak co roste je možné shlédnout v Dendrologické zahradě v Průhonicích (ne v parku u zámku, ale za dálnicí).

Další odpovědi
dědapetr

Popínavé rostliny: Jaké vybrat pro pergoly?
http://www.du­mazahrada.cz/zah­rada/popinave-rostliny-jake-vybrat-pro-pergoly-20071.aspx

http://loskutak­.nova.cz/clanek/o­krasna/popina­ve-rostliny-pro-pergolu.html

Drap

Některý z břečtanů

Deli

Souhlasím také s venkovanem, jen dodám, že třeba wistaria – nádherná, kvete takovými fialovými hrozny – je ale jedovatá, pokud máte děti, nedoporučuji. Psí víno – roste rychle, ale na podzim opadává. Zas ale ještě před opadáním bude úžasně červené 🙂 Co normální víno? Při podzimním popíjení pod pergolou budete mít na dosah ještě i hrozny. Jinak já bych volila nejspíš břečťan – neopadává, roste pomaleji, ale nenadělá binec 🙂

honza19hk

souhlasím s uživatelem Venkovan,ale růže nedoporučuji,akor ne k pergole jelikož ty mrchy píchaj a rostou všlejak,jen ne po sloupu

uča

jestli chcete mít brzo výsledek tak tam dejte Trubač , nebo některý ze zimolezů. krásně kvetou a i voní nejsou náročné na podmínky ani světovou stranu.

Michálek1245

Ono je to hodně o tom, na jakou stranu a v jaké nadmořské výšce máte zahradu. Ne všechno snese všechno a myslím si, že nějaká optimální varianta asi neexistuje. :) Ale třeba na zahradní altány se hodí klasika a to je břečťan. Jen ho pravidelně zastřihujte, nebo se vám rozroste do nevídaných rozměrů.