natalysa

jakou otázkou se dozvídají informace??

napiš třeba: Jaká barve se ti nejvíc líbí??,,, bydlíš v domě nebo v bytě?? atd. PLS

Nejlepší odpověď
annas

Úvodem – formulace dotazů. Když se zeptáme, rozvine se zpravidla diskuze, v níž získáme třeba i potřebné informace.

Druhy otázek:

  1. zjišťovací – odpovídáme Ano/Ne. Půjdeš do kina.? Ne.
  2. doplňovací – V kolik ldin přijdeš? V 10 .
  3. vylučovací – Přijdeš dnes nebo zítra? Zítra.
  4. řečnické, rozvažovací.

Pro zjišťování informací užíváme zprvidla tázací zájmena – jaký, který, čí, kdo, co. Chyba je, když se zájmeno klade až na konec věty – dost se užívá – př. Četl knihu kdo? Správně: Kdo četl knihu?

Existují rozdíly v používání zájmen.
Např. – zájmenem " kdo" se ptáme na něco životného, zájmen " co" na neživou věc či skutečnost. Kdo přišel pozdě? Dívka Marie. Co jste měli k obědu? Roštěnou.

Pozor na rozdíl mezi zájmeny který a jaký.

Zájmenem jaký se ptáme na vlastnost nebo kvalitu předmětu, přesněji řečeno na neznámou vlastnost nebo substanci z neurčeného množství, např. Jaké má vlasy? Jaké bylo divadelní představení? Jaké má děti?
A odpovíme: Má hnědé vlasy nebo nemá žádné. Divadelní představení bylo zajímavé. Má hodné děti.

ájmenem který se ptáme na konkrétnější, určitější vlastnost předmětu nebo pomocí tohoto zájmena určitý předmět nebo osobu ze skupiny vybíráme. Vyčleňujeme tak ze skupiny jednotlivé osoby nebo věci, např. Kterého autora máte nejraději, kterou knihu z těch našich čteš? Pro kterou firmu pracoval? Které z dětí je nejmladší?

A odpovídáme zcela konkrétně: třeba Hrabala. Nejmladší z dětí je Jan.

Další odpovědi
Efchen

Ptáš se na otázky,které chceš někomu položit abys z něj dostala informace?
A máš v plánu nějak oklikou nebo opravdu jen nevíš,jak tvořit tázací větu..? :D
Na zjišťování informací je nejlepší zavést na dané téma řeč a nechat člověka reagovat na podměty…pokud bude chtít,tak vám svůj názor poví.
Např. když budete chtít znát tu barvu,můžete začít filozofovat o tom,jakou barvou natřít pokoj,která se k vám hodí a co by vybral druhý.. :)

annas

Úvod – formulace dotazů. Poté se může rozvinout diskuze.

Druhy otázek:

  1. zjišťovací – odpovídáme Ano/Ne. Půjdeš do kina.? Ne.
  2. doplňovací – V kolik ldin přijdeš? V 10 .
  3. vylučovací – Přijdeš dnes nebo zítra? Zítra.
  4. řečnické, rozvažovací.

Pro zjišťování informací užíváme zprvidla tázací zájmena – jaký, který, čí, kdo, co. Chyba je, když se zájmeno klade až na konec věty – dost se užívá – př. Četl knihu kdo? Správně: Kdo četl knihu?

Existují rozdíly v používání zájmen.
Např. – zájmenem " kdo" se ptáme na něco životného, zájmen " co" na neživou věc či skutečnost. Kdo přišel pozdě? Dívka Marie. Co jste měli k obědu? Roštěnou.

Pozor na rozdíl mezi zájmeny který a jaký.

Zájmenem jaký se ptáme na vlastnost nebo kvalitu předmětu, přesněji řečeno na neznámou vlastnost nebo substanci z neurčeného množství, např. Jaké má vlasy? Jaké bylo divadelní představení? Jaké má děti?
A odpovíme: Má hnědé vlasy nebo nemá žádné. Divadelní představení bylo zajímavé. Má hodné děti.

ájmenem který se ptáme na konkrétnější, určitější vlastnost předmětu nebo pomocí tohoto zájmena určitý předmět nebo osobu ze skupiny vybíráme. Vyčleňujeme tak ze skupiny jednotlivé osoby nebo věci, např. Kterého autora máte nejraději, kterou knihu z těch našich čteš? Pro kterou firmu pracoval? Které z dětí je nejmladší?

A odpovídáme zcela konkrétně: třeba Hrabala. Nejmladší z dětí je Jan.