BEAES

Jakou nemocí trpěl Karel IV?

Nejlepší odpověď
annas

Karel IV. informuje papeže Klimenta VI. v dopise o své nemoci a nazývá ji „invaleduto et dyscrasia“. Z dobových záznamů vyplývá, že panovník ochrnul na všechny čtyři končetiny údajně po pokusu o otravu. Podle našich dnešních antropologů a historiků mohlo jít o první projev polyartikulární dny (Šusta, Fiala), jíž skutečně Karel trpěl, nebo také o zánět nervů a míšních kořenů v krčním úseku páteře (Lesný). Jak Matiegka, tak Vlček si při zkoumání Karlových ostatků všimli nejen pošramocené krční páteře po vyhojeném poranění, ale také zvláštního tvaru a postavení kloubních výběžků dolní čelisti. Byla totiž také postižena úrazem.

Další podrobnosti na stránce

Zdroj: http://www.e-stredovek.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2006120005