annas

Jakou mělo asi příčinu volání na návštěvníky středověkého hradu: „Dále od hradu dále, ať vás nepotká neštěstí nenadálé“?

Jaké neštěstí mohlo návštěvníky postihnout, i když přicházeli v klidu a míru?

Nejlepší odpověď
Vojtěch

Bylo to kvůli toaletám na hradě. Toalety byly v patrech řešeny jako výklenky a vše z nich padalo dolů pod hrad vedle zdi. Kdo šel v nesprávnou chvíli kolem, spadlo mu na hlavu voňavé neštěstí.

Ze stránek hradu Karlštejn: „Malý výklenek ve zdi je prevet – někdejší záchodek. Nečistoty padaly z výšky rovnou do podhradí, tak není pochyb o tom, jak vznikl legendární pokřik: „Dále, od hradu dále!“ ;)“

Nebo hradu Pernštejn: „Stejně jako kolem každého velkého hradu byl vyhlouben příkop. A tak byly toalety vybudovány nad ním a splašky putovaly rovnou do něj. Hrad tedy patřičně zaváněl zvenku i zevnitř.“

Další odpovědi
fcoop

Tipnul bych si mor.
Doplňuji:
Že by se varovalo před padajícími exkrementy – je úsměvné,ale to je tak vše.Tenkrát si s tím moc hlavy nelámali.
Zvlášť, když na větších hradech velmi dobře fungovala „služba“ tzv. „gównochrléšů“.
Dnes by se to snad dalo přeložit jako „hovnomet“.
Zařízení s poměrnou přesností umísťovala nežádoucí odpad do okolí,daleko za hradby.
V případě rizika napadení se vhodný odpad skladoval, a při napadení hradu se vždy v noci
metal na nepřítele.

Tehdy se lidé – obecně – domnívali,že člověk,který se v noci dostane do styku s „gównem“, do 3 západů slunce zemře.

Slovo pochází ze staročeštiny a souvisí se slovem hovado (hovězí dobytek). Ze staroslovanského „gówno“, původně však znamenalo jen hovno dobytčí. Je také možný původ ze sanskrtského „gúvati“-„kakat“.(Net)

hanulka11

O soukromých věcech císařských
V ložnici se Karlovi IV. skláněla nad postelí sv. Kateřina – tedy její soška. Tuto světici měl císař ze všech nejraději, údajně proto, že mu pomohla zvítězit v první bitvě. Za to byl Bohu věrný všude, kam ho královské povinnosti zavály. Modlitební pomůcky měl stále sbalené na cesty – včetně snadno skládatelného cestovního oltáře, který je dnes v místnosti vystaven. Jak probíhala středověká hygiena poznáte v prostorách děkanství. Malý výklenek ve zdi je prevet – někdejší záchodek. Nečistoty padaly z výšky rovnou do podhradí, tak není pochyb o tom, jak vznikl legendární pokřik: „Dále, od hradu dále!“ ;)

Zdroj: http://www.hrad-karlstejn.com/proh­lidkove-okruhy.php

jmhad

S těma hovnama je to sice zajímavé,ale vezměte to logicky.Takhle volal hlásný z věže jen někde a zpravidla od soumraku do svítání.Tedy v době,kdy je špatně vidět a kdy hlídkující voják by mohl snadno kohokoliv i nechtěně zabít.Vemte to tak,že tohle volání předcházelo pozdějšímu „Stůj,nebo střelím“.
A malý dodatek – těm výklenkům se po staročesku říkalo „výsernice“.Ten prevet přišel až později z Francie.

vagra

P.Jan Sedláček, založil v Třebotově u Prahy muzeum, zabývající se vším, co souvisí se základní lidskou potřebou.
Mimo jiné, se v něm můžete seznámit s teorií, podle níž dávné volání strážců na hradbách „Dále, od hradu dále!“ nebylo varování, že se bude na příchozí střílet, ale že je zkrátka pod hradbami může potkat nenadálé neštěstí v podobě sezhora padajících exkrementů.
Dovolím si souhlasit s touto teorií.

Zdroj: upraveno a zkráceno z časopisu Květy