vivatis

Jakou mam udělat prezentaci, aby zároveň vzdělávala?

Děkuji předem. 😉

Odpovědi
Michal Kole

Důležité je, aby vysvětlivka byla stručná – ne přes celou obrazovku, a zároveň laicky pochopopitelná

Měly by po straně být nějaký slovníček odborných výrazů co to slovo v definici jevu, který vysvětluješ znamená.

Třeba laserový paprsek je projev stimulované emise

tak by mělo být někde na straně vysvětleno co to je stimulováná emise

a samozřejmě nějaký vhodný nákres, jednoduchý, barevný se vztažkami co je jaká část a samozřejmě opět někde po straně popis těch částí (rezonátor, zdrcadlo, …)

Lepší je to rozdělit do více slaidů

jeden slaid
vysvětlit co je to stimulovaná emise
druhý slaid
obrázek laseru a vysvětli co jsou jednotlivé části

chudst

  1. Nepoužívat cizí slova.
  2. Nesnažit se používat vzdělanou mluvu, ale mluvit tak, aby to lidé pochopili.
  3. Používat co nejméně efektů, ideálně žádné. Nějak si myslím, že nejlepší prezentace jsou černé na bílém.
  4. Občas do prezentace zařadit něco k pobavení; právě tyhle historky si lidi většinou zapamatují. Kvantum data a čísel si nikdo pamatovat nebude, ale když řeknete těch čísel jen pár a spojíte je s perličkou, tak si to lidé zapamatují.
  5. Nemluvit monotóně, ale svým nadšením pro to nadchnout i publikum.
  6. Ideálně je vhodné, když vidíte, že přeci jen všichni usínají, tak ho do toho zatáhnout různými otázkami. (Adresované konkrétním lidem, nikoli do davu, protože dav většinou neodpoví).
  7. Udržovat oční kontakty se všemi posluchači.

Díky těmto bodům byste měl u posluchačů uspět a měli by si z toho něco odnést. Značka: vlastní zkušenost :))