Zlatý

Jakou má zaměstnavatel povinnost při přidělování práce zaměstnanci na DPČ?

Mám kamaráda, který má s jistou firmou již několik let stále platnou "Dohodu o prac. činnosti" (na dobu neurčitou)... v dohodě má omezení týkající se pouze max. počtu odpracovaných hodin/týden. Firma mu ale za posledních několik měsíců nepřidělila práci vůbec žádnou! Údajně pro něho práci nemají. Jakým způsobem by měl nejlépe postupovat?
DPČ sám zrušit nechce, nedostal by na ˇUP ani podporu....

Osobně si myslím, že pokud pro něho již zaměstnavatel nemá práci, měl by mu DPČ sám zrušit pro nadbytečnost. Je to tak??
O odstupné již bohužel nejde, za poslední tři měsíce si nevydělal nic, takže mu případné odstupné není z čeho spočítat...

Můžete mi prosím někdo poradit, jak to má řešit?

Jakou má vlastně zaměstnavatel povinnost při přidělování práce člověku na DPČ.
Je nějaký způsob, jak "přimět" zaměstnavatele, aby mu i nadále přiděloval práci nebo mu ukončil dohodu o prac. činnosti pro nadbytečnost?

Děkuji všem za odpovědi.
P.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

Žádnou povinnost nemá , je to defakto brigádník , a jistě by nedostal ani odstupné to se u těchto pr. závazků netýká , a ať se to ukončí z jakékoliv strany je také jedno a úp už tuplem a rušit to je zbytečné ( když celý měsíc nepracuje nikde se neeviduje tudíž jako by nepracoval ) ... , takže řešení je aby si požádal ( neskrývej se za kamaráda :D ) o přidělení práce a buďto ti na to přistoupí nebo nikoli , v tomto směru se nepožaduje žádná povinnost z obou stran ( ty můžeš a nemusíš žádat a on ti nemusí nebo může práci přidělit ) .....

Další odpovědi:

Zlatý

Nejlépe zřejmě vzájemně se dohodnout. žádná zákoná povinnost zřejmě neni. Pro zaměstnavatele je to svým způsobem výhodné, nic ho to nestojí a kdyby zase náhodou nějakou práci měl, má zaměstnance připraveného.

Stříbrný

Z DPČ žádná odpovědnost vůči zaměstnanci zaměstnavateli neplyne a už vůbec ne žádné odstupné. Pracovník nemá na nic nárok, ani když žádná práce pro něj není.
Může u jiného zaměstnavatele uzavřít Dohodu o provedení práce (300 h/rok) nebo jinou dohudu o provedení činnosti (80 hod měsíčně). Jestliže pro něj současný zaměstnavatel nemá práci, bude si muset hledat něco jiného

Diskuze k otázce

Zlatý

Pájo

:D veselá kopa, viď...

Pokročilý

SengSS

:D ,

Zlatý

Pájo

Díky za odpověď, SengSS, skoro jsem se lekl, že jsi mě odhalil!
I přes Tvoji věštbu to zůstane dotaz kamaráda.

Zlatý

Pájo

Nevyjádřil jsem se přesně. DPČ nejde zrušit z nadbytečnosti. Tedy, jaké zbývá řešení???

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2416
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.