Avatar uživatele
Registrovaný

Jakou má lhůtu na odpověď spolumajitel nemovitosti, když mu písemně nabídnu svoji ideální část k přednostnímu odkoupení?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

2 MĚSÍCE

§ 605 občanského zákoníku

Není-li dohodnuta*) doba, do kdy má být prodej proveden, musí oprávněná osoba vyplatit(...) nemovitost do dvou měsíců po nabídce.

Uplyne-li tato doba marně, předkupní právo zanikne. Nabídka se vykoná ohlášením všech podmínek; jde-li o nemovitost, musí být nabídka písemná.

*) pro detailisty přikládám ještě právní bonbónek :-)

Judikatura v této souvislosti vyjádřila názor, podle kterého jestliže nepřijal oprávněný nabídku na využití předkupního práva v přiměřené lhůtě, která mu k tomu byla stanovena/dohodnuta, může vlastník podíl převést i před uplynutím lhůt uvedených v § 605 ObčZ (Soubor C 3180 – NS sp. zn. 33 Odo 854/2003), neboť lhůta podle § 605 věty první ObčZ, během níž musí oprávněná osoba movitou věc či nemovitost vyplatit, se vztahuje pouze na zaplacení kupní ceny, nikoliv na přijetí nabídky na využití předkupního práva; pro nabídku a její přijetí platí § 43 a násl. ObčZ.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.