Jakou má lhůtu na odpověď spolumajitel nemovitosti, když mu písemně nabídnu svoji ideální část k přednostnímu odkoupení?

Nejlepší odpověď
standa

2 MĚSÍCE

§ 605 občanského zákoníku

Není-li dohodnuta*) doba, do kdy má být prodej proveden, musí oprávněná osoba vyplatit(…) nemovitost do dvou měsíců po nabídce.

Uplyne-li tato doba marně, předkupní právo zanikne. Nabídka se vykoná ohlášením všech podmínek; jde-li o nemovitost, musí být nabídka písemná.

*) pro detailisty přikládám ještě právní bonbónek 🙂

Judikatura v této souvislosti vyjádřila názor, podle kterého jestliže nepřijal oprávněný nabídku na využití předkupního práva v přiměřené lhůtě, která mu k tomu byla stanovena/dohod­nuta, může vlastník podíl převést i před uplynutím lhůt uvedených v § 605 ObčZ (Soubor C 3180 – NS sp. zn. 33 Odo 854/2003), neboť lhůta podle § 605 věty první ObčZ, během níž musí oprávněná osoba movitou věc či nemovitost vyplatit, se vztahuje pouze na zaplacení kupní ceny, nikoliv na přijetí nabídky na využití předkupního práva; pro nabídku a její přijetí platí § 43 a násl. ObčZ.