Nessa

Jakou energii má foton tohoto světla?

Světlo z laseru má intenzitu 10 W/m2 a vlnovou délku 1326 nm. jakou energii má foton tohoto světla? (pokud možno prosím i postup)

Odpovědi
☮ Vašek

Důležitá je jen vlnová délka, ta určuje, kolik energie nese každá částice – foton. Na intenzitě výsledek nezávisí, čím větší je intenzita, tím jenom víc je fotonů, ale jejich energie je určená vlnovou délkou.

Vyjdeme ze vzorců
E = hf (energie fotonu = Planckova konstanta * frekvence)
a
f = c/lambda (frekvence = rychlost světla / vlnová délka),
dosazením za f tedy dostaneme pro energii vzorec
E = h*c/lambda.

Po dosazení hodnot
lambda = 1326 nm = 1326*10^(-9) m = 1,326*10^(-6) m (ze zadání)
h = 6,626*10^(-34) Js (fyzikální konstanta)
c = 2,998*108 ms^(-1) (fyzikální konstante)
dostáváme energii jednoho fotonu ve velikosti
E = 1,498*10^(-19) J.