Fyzik

Jakou chemikálií čistit kinofilm?

Mám staré snímky, zapatlané od otisků, možná vyvolávací chemie a kdoví čeho, čím se snímky čistí?
Doplňuji:
Zabývám se zakázkovou digitalizací snímků a tam zpravidla není pro retuš kvůli pracnosti místo. Děkuji, ještě nějaké nápady?

Odpovědi
briketka10

našla jsem pouze jednu diskuzi :
http://www.tem­nakomora.cz/to­pic/6741-cisteni-filmu-od-prachu-pred-zvetsovanim/

Doplňuji:
ještě jsem našla jeden návod zde :
http://cs.365e­lectric.com/ca­meras/film-cameras/10100566­36.html

mosoj

Můžeš použít pouze vodu ale nebude ti to nic platné. Otisky jsou vyžrané v želatinové vrstvě.
Zdigitalizovat a v editoru vyretušovat.
Doplňuji:
Nejen mowla zde poskytuje znalosti.
Otisky ze strany celuloidu nebudou. Otisky budou ze strany emulze a budou na negativu neodstranitelné. Emulze bude vyleptána potem.
Pokud by se opravdu jednalo o zbytky ustalovače , tak by stačilo vyprání ve vodě. Vývojka, přerušovací lázeň kyselá , ustalovač, voda. Toť postup při vyvolávání. Na všechno stačí voda. Na pot ale ne.

ivzez

Zbytky vyvolávací chemie by měly jít odstranit tekoucí
(proudící) vodou – i když u starších filmů si nejsem jista
(toto fungovalo hned po vyvolání a ustálení).

Na otisky prstů (pravděpodobně mastnotu)
bych opatrně (!!) zkusila hodně slabý roztok jaru
a radši jen z lesklé strany.

Jinak – jak radí Mowla – digitalizace a retuš.

isteron

Ja som čistil staré kinofilmy tech. benzínom a flanelovou handričkou . Vyskúšajte na kúsku kinofilmu, alebo nepoužiteľnej snímke. Pozor – nepoužívať acetón. Ten rozleptá kinofilm.

arygnoc

nehovoríte, či sa jedná o čb či farebnú fotografiu, či sú to polaroidové snímky a vôbec.

mastnota z kinofilmu a fotografií sa odstraňuje roztokom vody a jaru (saponát).

nečistiť mechanicky!

to znamená:
ponoriť do roztoku, bromidostriebornú želatínovú vrstvu nechať pekne nabobtnať (pozor na teplotu – maximálne 18–20°C) a pretriasaním „vyprať“.

z čiste fotograficého hľadiska ešte môže pomôcť „prefotenie snímkov“ na nízkocitllivý materiál s dlhou expozícou (statív) a žltým filtrom (zvýšia sa poltóny).

:-Q