Alfista

Jakou anténu a jak ji zapojit pro příjem celého FM pásma v přijímači Marantz 4025.

Na zadní straně přijímače jsou samostatné 4 svorky ve dvou blocích. První blok je označen: FM 300 Ohm a druhý: FM 75 Ohm z něhož jedna zdířka je označena jako zem (Gd.)Předem děkuji za odpověď, nebo radu.

Nejlepší odpověď
cochee

Do FM 300 Ω se připojuje dipólová anténa pomocí „staromódního“ symetrického vedení (tzv dvojlinkou) o impedanci 300 Ω, do FM 75 Ω by mohla pasovat anténa teleskopická s přímým připojením (např. viz zdroj), přičmž zdířka s označením Gd slouží k připojení tzv. protiváhy, což značně vylepší příjem na takovou anténu.

Zdroj: http://www.con­rad.cz/telesko­picka-antena-dvb-t-fm-radio.k941605

Další odpovědi
lexx

300 Ω terminál spouží k přímému připojení staré ploché dvojlinky, dnes již nepoužívané, zvol 75 Ω vstup pro běžný koax kabel ale u antény nahoře musíš vložít symetryzační člen 300 Ω / 75 Ω. Pro místní příjem pokojová anténa typu „parohy“ nebo všesměrový kruhový dipol, pro dálkový výkonnější směrová anténa Yagi, aspoň 3-prvková nebo víc.

mosoj

300 Ohm je symetrický vstup. 75 ohm je nesymetrický vstup. Oba vstupy jsou rovnocenné, jen je třeba použít správné napáječe ( anténní svody).
Dnes se převážně používají nesymetrické napáječe 75 Ohm ( koaxiály, po staru souosé napáječe). Pokud použiješ koaxiál, tak u přijímače to bude bez problémů, ale u antény , zejména pokud použiješ půlvlný dipól, se bude muset použít nějaký typ symetrizačního čle­nu.

Jenom upozorňuji, že délka půlvlnného dipólu pro pásmo FM 2 je 1550 mm .