Jako důchodce si chci otevřít obchůdek.Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění?

Nejlepší odpověď
Lisbeth

Důchodce a podnikání: V prvním roce podnikání nebudete platit žádné zálohy.

Zdravotní pojištění: pojistné za rok 2010 doplatí až v roce 2011 podle rozdílu příjmů a výdajů. Například: příjmy 100.000 ? výdaje 60.000 (60%), rozdíl = 40.000, pojistné zdravotní = 2.700,– Kč. V roce 2011 (po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2010) bude platit zálohy na pojistné ve výši 225,– Kč/měs.

Sociální pojištění: pokud by za rok 2010 vykázala základ daně z podnikání vyšší, než 56.900,– Kč, tak by doplatila pojistné za rok 2010 (pojistné by zaplatila z celého základu daně, nikoliv jen z částky, která překračuje rozhodnou hranici pro povinnou účast na důchodovém pojištění) a v roce 2011 by musela platit zálohy. Pokud vykáže základ daně nižší, například 40.000 Kč, tak nebude doplácet nic, ani nebude muset v roce 2011 platit zálohy.

Daň z příjmů: v prvním roce podnikání neplatí žádné zálohy, v dalším roce až v případě, že by měla daňovou povinnost vyšší, než 30 tis. Kč a to snad nehrozí:-)
Pokud si od příjmů odečte paušální výdaje, tak už neodečítá nic jiného. Všechny myslitelné výdaje už jsou zahrnuté ve výdajovém paušálu.

Zdroj: http://diskuse2­.jakpodnikat.cz/vi­ewtopic.php?pid=128­40