janica64

Jakky je puvod a vyznam prijimeni Stuchlik a Nemecek?

Nejlepší odpověď
annas

Půvjodní otázku jsem neviděla, takže reaguji až teď. Nahlaste adminům její smazání.

Němeček – zdrobnělé příjmení (možná výškou apod.) od Němec. Příjmení pro přistěhovalce z německých zemí, které místní obyvatelé označovali osobním jménem nebo jeho povoláním a přívlastkem Němec: Matěj Němec, kovář Němec apod.

Staročesky obecné jméno němec = němý. Takže druhá možnost původu.

Stuch(e)l – asimilace znělosti /s/z – ze slovesného tvaru od ztuchnout = zkazit se, zplesnviět,; vytratit se.
Stuchla, Stuchlík – zpodstatnělá přídavné jména od stuchlý. Obecné jméno stuchlík = lakomec, nechává zplesnivět peníze.
Mohly to být obě možnosti – mohlo zplesnivět cokoliv, nejen obrazně peníze.

D. Moldanová: Naše příjmení