redy

Jakej je rozdíl mezi hlupákem a blbcem?

Je tabulka na tohle třeba: hloupej,blbej idiot, a jak jdou po sobě?

Slyšela sem že hloupej je víc než idiot. Jak to teda je? díky

Nevím kam to zařadit.

Nejlepší odpověď
Drap

Někdy je rozdíl nepostřehnutelný. Hlupákem se někdo může narodit, na blbce se musí každý vypracovat. Blbec může být i inteligentní. Idiot – tam je vrozená nějaká vada či porucha mozku, nebo ji může získat úrazem a podobně.

Další odpovědi
briketka10

podle mě žádnej !!

www

V podstatě se dá dát mezi obě slova rovnítko.
Záleží ale na kontextu při použití těch slov a mohou se pak i velmi lišit. V tom je tedy jejich jediný rozdíl. 😉

Damiana

Pro hlupáka každý hloupý – to je z Forresta Gumpa a řekla bych, že to je přesné. Pojem idiot spadá do mentální retardace (na nejnižší stupeň – debilita, imbecilita, idiocie), ale dnes už se tento termín nepoužívá.
Mentální retardace může vzniknout ve třech obdobích:

  • prenatálním (před narozením dítěte) – kvůli infekci matky během těhotenství, jejímu špatnému životnímu stylu, úrazu
  • perinatálním (během porodu nebo těsně po něm) – porod může být protrahovaný (dlouhotrvající), může dojít k hypoxii plodu,

tedy k nedostatku kyslíku atd.

  • postnatálním (po porodu do 2 let věku dítěte) – infekce, úrazy, záněty mozku, těžká žloutenka, špatná výživa

(Svou roli zde hraje i dědičnost a specifické genetické příčiny jako například chromozomální aberace, která způsobuje Downův syndrom.)
Jestli tě zajímá inteligenční vývoj (tedy tabulka, „jak jdou po sobě“:-), tak mám pro tebe ještě tohle:

Hodn. IQ – Popis a předpokládané schopnosti jedince
_____________­________________________­__________________
nad 140 Inteligence géniů. Absolutní předpoklady pro tvůrčí činnost, určuje ostatním směr poznání.
do 140 Výjimečná superiorní inteligence. Mimořádné předpoklady pro tvůrčí činnost, vynikající manažeři nebo odborníci.
do 130 Vysoce nadprůměrná inteligence. Snadno vystuduje vysokou školu, může dosáhnout vynikajících výsledků v tvůrčí a manažerské činnosti.
do 120 Nadprůměrná inteligence. Vystuduje vysokou školu, při vysoké pracovitosti může získat mimořádné pracovní místo.
do 110 Vysoce průměrná inteligence. Vysokou školu vystuduje jen s potížemi. Důsledností a pracovitostí může získat společenské zařazení předchozí kategorie.
do 100 Průměrná inteligence. Dokáže složit maturitní zkoušku, v práci se uplatní ve středním postavení.
do 90 Slabě podprůměrná inteligence. Dokáže absolvovat základní školu a dobře se uplatnit v manuálních profesích.
do 80 Nižší stupeň slabomyslnosti. S problémy zvládne základní školu, úspěšný v zvláštní škole.
do 70 Debilita, slabomyslnost. Je-li dobře veden, zvládne zvláštní školu.
do 50 Imbecilita, střední stupeň slabomyslnosti. Nevzdělavatelný, ale osvojí si sebeobslužné návyky.
do 20 Idiocie, těžká slabomyslnost. Nevzdělavatelný a nevychovatelný.
Doplňuji:
Hlupák, blbec, trouba, atd. – to všechno jsou nadávky. Idiocie, imbecilita i debilita jsou diagnózy – všechny pod jedním názvem oligofrenie. Dnes je ale nahradil výše zmiňovaný výraz – lehká, střední, těžká a hluboká mentální retardace.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­ligofrenie

RyuzakiKate

Však idiocie je vada, kdežto být chytrý, nebo hloupý – to už není vrozené :)

Jose1f

Řekl bych, že hlupák je spíš pasívní, kdežto blbec je aktivní.

Doplňuji:
Hlupáka zpravidla najdeš tam, kam jsi ho ráno postavila. Blbec naopak vleze všude tam, kde nemá co dělat. Hlupák prudí tím, že pořád dělá něco špatně, ale nechá se vést. Blbec naopak ví všechno lépe než Pánbůh. Ne nadarmo se říká: „Býka se boj zepředu, koně zezadu, ale blbce ze všech stran.“