manon

Jakého nejvyššího věku se dožil někdo z vašeho rodu (nebo známý).

Žil nějak jinak než ostatní, měl zvláštní návyky, měl „tajný recept“?

Nejlepší odpověď
tom004

Děda 92 let. Kouřil doutníky,potom fajfku a miloval vařený bůček a nalámaný tvrdý chléb v bílé kávě.

Další odpovědi
brillant

babička 101 let a 8 měsíců, nepila, nekouřila,žádná dieta do poslední chvíle četla bez brýlí

anonym

Babička (a moje kmotra) z matčiny strany se dožila 93let. Nepovažuji její život a zvyklosti za něco pozoruhodného nebo neobvyklého, žiji téměř stejně. Mnohým lidem takový životní příběh a eskapády připadá nestandardní, ale já bych neměnila. Možná je to i tím, že babička slavila narozeniny ve stejný květnový den jako já, byla jsem její první vnučka (narozená k životnímu jubileu) a mám mnoho jejích povahových rysů a v mnohém podobný osud. Vůbec bych nebyla proti, kdyby se příběh opakoval. Moje první vnučka byla také přesně k mému jubileu. A babička byla do posledního dne samostatná, soběstačná, luštila německé křížovky, žila velmi společenský život a zemřela prakticky ve spánku .

briketka10

můj děda se dožil 89 let a zemřel ve spánku

iceT

Tátova maminka,žije,letos 97 let,tajný recept nemá,jezdí na kole,nekouří,ne­pije,jí všechno.

hanulka11

můj děda na Slovensku se dožil 94 let a jeho ranní rituálek byla štamprdla a kus špeku , jinak jedl střídmě a stále se do posledních chvil pohyboval po pastvinách a kopcích
můj tchán ještě žije- je mu 92 let a ještě před dvěma lety jezdil na kole a staral se o domácí zvířectvo a domek a nyní už spíš jen odpočívá ,ale je soběstačný a má všeobecný denní přehled co se kde děje a o vše se zajímá …že by ale nějak extra jinak žil ,se mi nezdá – celý život těžce pracoval a to byl jeho" motor"
Doplňuji:
na fajfčičku jsem zapomněla tu děda bafal hned jak se probudil a seděl na zápraží se špekem .......

Alesh

U nás skoro všichni přes 80, mnohdy přes 90. Výjimkou byli jedinci, kteří si zdraví svojí neopatrností či blbostí zplundrovali, i tak se ale dožívali okolo 70 let. Mezi rekordmany patří moje babička, která se dožila skoro 91 let, prateta skoro 90 let. A znám i legendu o svém prapradědovi (děda té zmiňované babičky), který se dožil 95 let a až do své smrti chodil do lesa na pařezy. Vyrazil ráno, sebou si nesl nějaké pití a krajíc chleba zpravidla s tvarohem k obědu. Vykopaný pařez se prodával za 5 Kč. Jak moc je to pravda netuším, ale víceméně asi ano.
Recept je: dobré geny (to neovlivníš), štěstí (že se ti zkrátka vyhnou úrazy, nehody, choroby apod.), životospráva (vyhnout se stresu, nekouřit, nechlastat apod.) a co vidím jako skoro to nejhlavnější – trénink, tj. furt něco dělat, práce, sport, křížovky atd. zkrátka trénovat tělo (fyzické činnosti) a trénovat i mozek (duševní činnosti). Bejt na sebe tvrdej, nerezignovat, furt bojovat. Je to pak hodně znát. Nedávno jsem viděl reportáž o pánovi viz zdroj. Fakt borec, pr*el byla jak popisoval, jak jeho vrstevníci chodí o holi a skoro nevylezou do schodů, zatímco on si dává na benč přes metrák. Prostě borec.

Zdroj: http://kulturis­tika.ronnie.cz/c-7648-vratim-se-az-mi-bude-80-let-rika-veteran-josef-krupa.html

quentos

pratetě je přes devadesát – ten recept podle všeho tkví v aktivním životě. Dědovi přes osmdesát, babičce bude osmdesát tuším za tři roky. Snad tu dlouhověkost podědím ;{)>

anonym

V našem rodě to bylo 89 let a ze známých to byla jedna babička,které do 100 let chybělo pár měsíců. Jestli měla tajný recept to nevím,ale co vím,že každý den si dala malou štamprličku Becherovky a dokonce v devadesáti letech musela mít každý týden časopis Vlastu.

Drap

Velice dobrá známá naší rodiny. Žila zcela normálně, do smrti se o vše kolem sebe postarala. Jedla všechno. Byla otužilá. Téměř nikdy neměla zakrytou hlavu. V ložnici si topila tak 2 – 3 x za zimu. A to jen na chvíli, kdy mrazy klesaly pod dvacítku.

bolak

Prababička pětadevadesát.

Prej by se dožila i víc, ale taknějak se oběsila. Asi se nudila nebo co, to se neví, každopádně se o tom nesmí mluvit.

johana 56

Děda z maminčiny strany se dožil 98 let.Životní optipismus a energii mohl rozdávat.Kouřil vlastnoručně balené cigarety.ráno musel být panáček domácí pálenky na lačno ,uznával skromnu domácí stravu.Ještě den předtím,než ve spánku zemřel,si z lesa sám dovezl vozík dříví na topení.

anonym

Ze svého širšího okolí vím o 112 a půl roku věku, viz odkaz:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sez­nam_nejstar%C5%A1%C­3%ADch_%C4%8Cech­%C5%AF
viz další odkazy:
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/280808-vek-kdy-je-clovek-uz-stary-oficialne-neexistuje-experti-mluvi-o-75-letech.html
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-je-vam-let-2
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/anketa-kolik-je-vam-let-priblizne
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-byste-definovali-stari

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakeho-prumerneho-veku-se-dnes-dozivaji-lide-v-cr-a-o-kolik-se-od-doby-kamenne-zvysil-a-proc-predem-dekuju

manon

Díky Vám za hezké odpovědi :)
(Dojem nezkazí ani ta naschvál udělená nominace jednomu přispěvateli, i když hezké odpovědi byli od všech).
Má to být msta mně nebo někomu jinému nebo všem?

manon

Ta poznámka, Bohemico, nemíří proti Tobě, já Ti ty bodíky přeju, třeba to byly právě ty stříbrné, ale ty šotci tady řádí, protože u takovéto otázky se nejlepší a správná odpověď přece těžko hledá :)