Džanička

Jaké zboží se hodí prodávat ve školním bufetu?

Budu otevírat bufet ve škole a chtěla bych se vás zeptat, jaké zboží je pro tento bufet vhodné. Počítám se svačinami, koláčky, nějaké pitíčko, jogurty, nějaké ovoce, také určitě několik sušenek, lízátek apod. Máte nějaký bufet ve vaší škole, můžete mi napsat, co se v něm třeba prodává? Abych měla nějakou představu. Díky moc za pomoc.

Díky za odpovědi. Samozřejmě nepočítám s tím že na tom bufetu kdoví jak zbohatnu, když bude otevřený jen půl hodiny denně ráno a vím že tam budou chodit děti, které si zapomenou svačinu. Prostě sváču kterou by si koupili buď cestou do školy, nebo co dostanou doma. Ale taky díky za nápad se školními potřebami, to mě třeba vůbec nenapadlo. V každém případě to dělám jen kvůli tomu že mám spoustu volného času a že to chci dělat, nedělám a ani to neberu jako podnikání.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Zcela jistě to myslíš dobře, když píšeš nějaké svačiny, koláčky, pitíčko. Ale ruku na srdce a podívej se na dnešní děti. Promiň, že to tak řeknu, ale ty ti na nějaký koláček, pitíčko z vysoka … :D Ano, je to smutné, ale je to tak, bohužel.
Takže coca cola, brambůrky a další. Normálně svačiny se vyhazují. Ovoce? To se válí kolem školní jídelny, když jej k obědu dostanou.
Dřív letělo vše, kde byl pikaču, dnes nevím, ale pokud tam bude obrázek toho něčeho, prodáš to i pokud by to bylo uváleno z lejna :D
Holt taková je mládež – děti. A pokud si myslíš, že je převychováš, tak držím palce.
Co prodávat? To zjistíš po pár dnech. Doporučuji toho ze začátku moc nebrat, abys nebyla ve ztrátě.

Ještě bych navrhnul pívo a cigára, ale to ti zákon neumožňuje, přestože by to letělo.

No nevím co je tvá výdělěčná činnost, ale bohužel to budeš muset brát jako podnikání a nijak jinak. Kdo zaplatí energie-elektřina, chladící vitrýny, topení atd. Kdo zaplatí sociální a zdravotní pojištění? Nájem? Je toho spousta. Daň z příjmu (nevím zda ještě platí minimální daň). Prostě budeš muset vše platit.

Další odpovědi
Drap

Takové, o které je zájem. Jiný sortiment bude pro první stupeň základní školy a jiný pro vysokou školu.

ReHu

Jedna věc je, co se hodí prodávat, druhá, co by se mělo, vzhledem ke zdravému stravování a další, co se prodá, co půjde na odbyt.
Nabídka může být nejlepší v okolí, ale prodávat budeš muset to, co trh, žáci, žádá, jinak budeš prodejnu dotovat a to není rentabilní.

arygnoc

ja keď som chodil do školy, ráno som sa doma narajňokoval, svačinu (u nás to bola desiata) mi prichystali rodičia už večer, mal som obedy v školskej jedálni. štát dotoval ešte mliečne desiate (jogurt, mlieko, prípadne iný mliečny výrobok).
na pitný režim stačila voda z kohútika.

napriek tomu, že dnes je doba konzumu, s nejakými bufetmi v škole proste nesúhlasím, a to iba preto, že v každom prípade je upredsnostený záujem podnikateľa (nepočítám s tím že na tom bufetu kdoví jak zbohatnu – predsa to nebude dotovať, však?) – budete proste predávať to, čo decká chcú a čo by im asi rozumní rodičia na desiatu nedali.
takže podľa mňa by zákon mal v školských zariadeniach bufety zakázať, a keď nie zákon, tak aspoň namagement školy by mal mať rozum.

ale to je iba môj názor – „podnikanie“ tohoto typu sa mi nepáči.

😉

marci1

„Je velký rozdíl mezi tím, co by ve školním bufetu mělo být a co tam ve skutečnosti najdete. Ideální varianta je voda, ovoce, zelenina, zakysané mléčné výrobky, ze sladkostí sušenky bez náplně, žádné bonbony, lízátka, brambůrky a spol. Mohl bych tady psát, že sladkosti jsou špatně, bonbóny, buchty, slepované a máčené sušenky jsou špatně atd. Ale co když by si v takovém zdravém bufetu nikdo nic nekupoval? Budete Vy jako ředitel, nebo škola bufet dotovat? Budete dotovat cenu ovoce, zeleniny, vody v lahvích, zdravých müsli tyčinek bez polevy, zdravých sendvičů atd? Pokud ano, je to skvělá cesta a máte šanci stravovací zvyklosti změnit alespoň u některých žáků. Dost často je to tak, že si bufet musí na sebe vydělat a pak tedy musí prodávat to, co si děti koupí a může dlouho ležet na regálu a nezkazí se to jako ovoce. Že je výběr dětí špatný, není chyba bufetu, ale výchovy ke zdraví, kterou mají provádět rodiče a škola. Můj názor je ten, že v ideálním případě mějte bufet jen se „zdravými“ potravinami, ale nebudete na něm vydělávat, spíše si myslím, že budete muset zejména na začátku cenu potravin dotovat. Pak máte šanci ukazovat dětem i ve škole, jak má vypadat zdravá svačina a změnit celkový jejich přístup. Pokud můžete tak zakažte prodej nezdravých potravin a vybírejte jen ty zdravé a učte děti správně svačit, ale nechtějte, aby bufet ve škole vydělával. Navíc není chybou si před tělocvikem dát sklenici slazené limonády, u dětí preferovat slazenou limonádu cukrem nebo stévií, než s umělými sladidly, stejně tak řádek čokolády nebo perník před sportovním kroužkem není chyba.“ 🙂
© 2015 N

http://www.zdra­va5.cz/clanek/Co+by+m%­C4%9Bl+nab%C3%AD­zet+%C5%A1kol­n%C3%AD+bufet%3F

Tvůj nápad je hezký a také mě nenapadlo, že bys tam mohla prodávat i školní potřeby. 🙂

zjentek

nechci do toho podnikání zbytečně zvedat sebevědomí, ale ty teď budeš jedna z těch, kteří malinkýmu tvorovi od dětství rozhodují o jeho stravovacích návycích a to až do smrti, takže bude dobrý to pojmout jako obrovskou zodpovědnost, protože z toho, na co se ptáš, není cejtit ani za mák originality a takovej všední bufet s žúžú háďátkama bude hodně nuda ..to si děti koupěj cestou v Bille, na to se zaváděj otevírací doby od sedmi.

Mravenec

Velmi souhlasím s „JájsemRaibek“ jak znám děcka, obvyklá sváča co si kupují jsou křupky a limonáda. Jo rohlíčky, koláčky ⇒ To tak pro prvňáky a druháky, ti jsou ještě poctiví, zatím.. Od pátý třídy vejš spíš výrobku od 18-ti… Mládež jde do kopru a na zdravé věci se ti vykašlou. Myslíš to s nima dobře, ale dle mě by jsi mohla na začátku zkusit poctivě zdravé věci, potom zkusit pár dní „bomby“ a uvidíš co se bude prodávat.

Frogman

V našem školním bufetu se prodává třeba: párek v rohlíku, párek na tácek, sekaná na tácek, zapékané bagety MaxiHam, bagety Frencl, sekaná v housce, houska s máslem a salámem, různé dvoulitrovky s pitím, energiťáky, sušenky, nanuky, sešity, propisky, …

anonym

Nevím, zda bych se do takového podnikání pustil. Děti mají různé chuti dle nálady a chuti jejich kamarádů. Už ve školce vidím, jak se děti tváří na svačinu a oběd. Je hřejivé, když vidím dítě, které chce ještě přidat.

da ny

Dobrý úmysl se může stát „medvědí službou“.
Nejde vlastně o bufet, ale o ranní prodej svačin dětem.
Předpokládám, že bagetky, obložené chleby, housky a sladké pečivo nebudete vyrábět sama, ale „jen přeprodávat“.
Provedla jste nějaký předběžný průzkum o zájmu u vedení školy ve spolupráci s rodiči? Jak kvalitní a zdravé budou Vámi nabízené svačiny?
Víte, že na trhu je jen několik málo výrobků, které jsou skutečně jogurty? Dnes už ani Pribiáek není bez „zahušťovadla“, které tam nikdy dříve nebylo?
Slazené jogurty, to je kapitola sama o sobě k diskusi o jejich složení a vhodnosti.
Pitíčka jsou plná nezdravé chemie a nadmíry cukrů (až na 2 výjimky).
Sladkost v dopoledních hodinách je vhodná pro všechny, i pro děti. :D
Sušenky („jogurty“) plné nevhodných éček a alergenů s karmínovým barvivem (E 120), palmového, kokosového oleje , kdy slunečnicoý je menším zlem.....
Lízátka = naprosto nevhodné, pokud jde o ranní půlhodinku prodávání svačin.
Pokud budou s hroznovým cukrem, pak ano ;)
Na gymnáziu mě l"bufeťák" pan Svo… vše na co si žák během školního dne jen vzpomene (včetně kapesníčků, hygienických, školních potřeb, punčocháčů ponožek, kávy, čaje apod. :)). Už také skončil s vybudováním prostor a zavedením výdejny přivážených obědů.....
U nás podobné aktivity na ZŠ postupně velmi brzy vzaly za své…
V KV si rodiče na jednotlivých školách mohou objednat dle výběru z nabídky svačin, které jsou do škol poskytovatelem (výrobcem) dováženy.
Pokud má být svačina čerstvá, zdravá a kvalitní, musela byste mít výrobnu, nebo je připravovat sama ⇒ vyhovět velmi přísným hygienickým požadavkům na provoz těchto služeb. Případně vyhledat spolehlivého výrobce.
Děti mají často z domova/z rodin špatné a nevhodné stravovací návyky,
koupí si u Vás pravděpodobně vše, co jim nabídnete.
Je to velká zodpovědnost......

annas

Ať vám vyvěsí ve škole dotazník, co by si žáci či studenti v bufetu přáli.
Přestávky jsou krátké, jedině snad polední . něco pro ty, kteří nechodí na oběd.

Jinak pití, ti větší si dají i kafe… Nebo otevřít zkušebně a zapisovat si, o co mají zájem.