alloisie

Jaké y/i ve slově lepili? Samolepky se lepili/y na všechny balíky.

Samolepky jsou ženského rodu ale jsou neživotné a samy se nelepily. Lepili ji „oni“ . Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o zvratné pasivum, takže formulace není vhodná. Používá se častěji v jednočlenné větě nebo v návodech. Jinak je třeba větu doplnit, aby odpovídala pravidlům.

(Ty) samolepky se lepily na všechny balíky pouhým přitlačením (lepidlem, páskou) ap. = pomocí něčeho …

Změnit slovosled: Na všechny balíky se samolepky lepily pouhým přitlačením (páskou, lepidlem) apod.

Další odpovědi
Funna

samolepky se lepily…TY samolepky se lepily…sice se ty samolepky nenalepily samy, ale při použití „se“ je tam prostě ypsilon, protože kdo se nalepil? – TY samolepky…
na rozdíl od „oni lepili samolepky“…TI (oni) lepili samolepky…kdo nalepil samolepky? – ONI nalepili

marci1

Samolepky se lepily.