Avatar uživatele
anonym

Jaké y – i napsat ve slově „bylo“ 12 hodin?

V rádiu bijí zvony 12 hodin a po skončení hlasatelka oznámí: „Právě by(i)lo 12 hodin.“
Myslí se tím, že ODBILO 12 (zvony odbily), anebo ODEŠLO (zkrátka už jako bylo) 12 hodin.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2908 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Bylo (je) 12 hodin – sloveso být má význam spony v jednočlenné větě. – hodiny ukázaly čas.

Bilo (ve významu odtlouklo) 12 hodin nepovažuji za správné. Protože jde o ukončený děj, je třeba jej vyjádřit dokonavým slovesem – odbilo, nikoliv bilo, nebo hodiny odbíjejí 12 hodin, nebo odbíjí se 12. hodina.

Zde jde o větu dvojčlennou o podmět 12 hodin a přísudek bilo, tudíž je to nesmyl.

Upravil/a: annas

5 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, redy, johana 56, vagra, kenyrts Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Je to myšleno, že bylo 12 hodin. Kdyby chtěla říci že bily zvony, řekla by právě odbilo 12 hodin.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?marci1 Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Varianta s měkkým by byla chybně z hlediska vidu (muselo by se říci „odbilo“), tudíž bych byl pro Y.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Janča :D

já bych napsala tvrdé y

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kostka0

Jsem byla přesvědčená, že y, ale když nad tím přemýšlím, může to být vlastně tak i tak. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirka F

Já si teda myslím že může být i tvrdé i měkké u tohohle nezáleží na vidu.

doplňuji: přece může říct více možností, podle mě může být také, je to jedno, trvám teda na tom že může být tvrdé i měkké (odbily, bilo)

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
jirka F

protože to říká takovým hlubším hlasem.

před 2908 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

jirkaF,

chodíte ještě do školy, nevím sice kam, proto byste měl vědět, že je rozdíl mezi pravopisem a výslovností.

Jste si jistý, že ovládáte dokonale pravopis?
Nesvědčí o tom vaše poslední otázka -. krátká věta a dvě hrubky.

„Nevíte s čeho to může být?“

Ale zde zřejmě chybné a nepřesné informace o pravopisu nevadí, když vaše chybná odpověď uspokojila tazatele. ☹

Nějak nechápu systém bodování tazatele a některých dalších uživatelů. Je dobře, že sem chodím málo.

Změnila se pravidla, že se hodnotí podle jiných kritérií než podle správnosti a užitečnosti?

Vysvětlí někdo?

před 2907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jirka F

ted jsem si vzpomněl v hlasu té hlasatelky se slyší že říká bylo takže je fakt správně bylo tak teda s tím souhlasím že je správně Y

před 2908 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Nám na základce paní (tehdy soudružka) učitelka říkala, že v českém jazyce se nerozlišuje výslovnost I a Y. Pro mě jako malé děcko to byla obrovská novinka, protože my jsme vždycky poznali, když někdo z nás mluvil, jestli říká i měkké, nebo tvrdé. Tehdy si spousta z nás uvědomila, že ostravský dialekt českého jazyka je v tomto dokonalejší, protože my vyslovujeme I a Y odlišně a můžeme je podle vyslovení rozeznat. Mě osobně vždycky dostává do kolen, když v telce slyším Čechy (myšleno nemoraváky) říkat – vyslovovat – slova jako „pyvo,“ „opyce,“ něco se „vyklá“ a podobně. Chtěl jsem tím říct, že až na výjimky jako „Ruda z Ostravy,“ kterého ale za skutečného moderátora nepovažuji, se moderátoři pokoušejí mluvit neseveromoravskou češtinou a tudíž z jejich projevu nepoznáš, jaká je psaná forma vysloveného i/y.

před 2908 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak tohle bych sám lépe nepopsal. Ještě jsem nezjistil kdo je horší, kur..ič češtiny, než „Čech“ sám. Na Moravě tolik problémů s i/y prostě není.

před 2907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jirka F

Kdyť muže se přeci říct i bilo 12 hodin že ty zvony odbily myslím že obě varianty jsou správně bez nějakého toho vidu se klidně může toto obejít. Takže správně jsou obě varianty jak Y tak I.

před 2908 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale záleží, navíc, jde o různé druhy vět.

před 2908 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek