Jaké y – i napsat ve slově „bylo“ 12 hodin?

V rádiu bijí zvony 12 hodin a po skončení hlasatelka oznámí: „Právě by(i)lo 12 hodin.“
Myslí se tím, že ODBILO 12 (zvony odbily), anebo ODEŠLO (zkrátka už jako bylo) 12 hodin.

Nejlepší odpověď
annas

Bylo (je) 12 hodin – sloveso být má význam spony v jednočlenné větě. – hodiny ukázaly čas.

Bilo (ve významu odtlouklo) 12 hodin nepovažuji za správné. Protože jde o ukončený děj, je třeba jej vyjádřit dokonavým slovesem – odbilo, nikoliv bilo, nebo hodiny odbíjejí 12 hodin, nebo odbíjí se 12. hodina.

Zde jde o větu dvojčlennou o podmět 12 hodin a přísudek bilo, tudíž je to nesmyl.

Další odpovědi
Kepler

Je to myšleno, že bylo 12 hodin. Kdyby chtěla říci že bily zvony, řekla by právě odbilo 12 hodin.

quentos

Varianta s měkkým by byla chybně z hlediska vidu (muselo by se říci „odbilo“), tudíž bych byl pro Y.

Janča :D

já bych napsala tvrdé y

Kostka0

Jsem byla přesvědčená, že y, ale když nad tím přemýšlím, může to být vlastně tak i tak. 🙂

jirka F

Já si teda myslím že může být i tvrdé i měkké u tohohle nezáleží na vidu.

doplňuji: přece může říct více možností, podle mě může být také, je to jedno, trvám teda na tom že může být tvrdé i měkké (odbily, bilo)

jirka F

protože to říká takovým hlubším hlasem.

anonym

jirkaF,

chodíte ještě do školy, nevím sice kam, proto byste měl vědět, že je rozdíl mezi pravopisem a výslovností.

Jste si jistý, že ovládáte dokonale pravopis?
Nesvědčí o tom vaše poslední otázka -. krátká věta a dvě hrubky.

„Nevíte s čeho to může být?“

Ale zde zřejmě chybné a nepřesné informace o pravopisu nevadí, když vaše chybná odpověď uspokojila tazatele. ☹

Nějak nechápu systém bodování tazatele a některých dalších uživatelů. Je dobře, že sem chodím málo.

Změnila se pravidla, že se hodnotí podle jiných kritérií než podle správnosti a užitečnosti?

Vysvětlí někdo?

jirka F

ted jsem si vzpomněl v hlasu té hlasatelky se slyší že říká bylo takže je fakt správně bylo tak teda s tím souhlasím že je správně Y

cochee

Nám na základce paní (tehdy soudružka) učitelka říkala, že v českém jazyce se nerozlišuje výslovnost I a Y. Pro mě jako malé děcko to byla obrovská novinka, protože my jsme vždycky poznali, když někdo z nás mluvil, jestli říká i měkké, nebo tvrdé. Tehdy si spousta z nás uvědomila, že ostravský dialekt českého jazyka je v tomto dokonalejší, protože my vyslovujeme I a Y odlišně a můžeme je podle vyslovení rozeznat. Mě osobně vždycky dostává do kolen, když v telce slyším Čechy (myšleno nemoraváky) říkat – vyslovovat – slova jako „pyvo,“ „opyce,“ něco se „vyklá“ a podobně. Chtěl jsem tím říct, že až na výjimky jako „Ruda z Ostravy,“ kterého ale za skutečného moderátora nepovažuji, se moderátoři pokoušejí mluvit neseveromoravskou češtinou a tudíž z jejich projevu nepoznáš, jaká je psaná forma vysloveného i/y.

Kepler

Tak tohle bych sám lépe nepopsal. Ještě jsem nezjistil kdo je horší, kur..ič češtiny, než „Čech“ sám. Na Moravě tolik problémů s i/y prostě není.

jirka F

Kdyť muže se přeci říct i bilo 12 hodin že ty zvony odbily myslím že obě varianty jsou správně bez nějakého toho vidu se klidně může toto obejít. Takže správně jsou obě varianty jak Y tak I.

annas

Ale záleží, navíc, jde o různé druhy vět.