hankahip

Jaké vlastnosti svých současníků Neruda kritizuje?

Nejlepší odpověď
annas

Současníci neuznávali Nerudovu. poezii, zkuste se zamyslet, proč to tak bylo, které názory Neruda musel obhajovat..

Neruda stál spolu s V. Hálkem v čele hnutí májovců. Po uveřejnění almanachu Máj v roce 1858 byl nucen obhajovat program své generace. Proti němu totiž , vystoupili konzervativci v čele s historikem J. Malým . Vytýkali májovcům, tedy i Nerudovi, pesimismus, kosmopolitismus a odklon od národních tradic. To nakonec přivedlo Nerudu k literární kritice.

Jan Neruda nakonec všechny výtky vyvrátil a program májovců obhájil. Podle něho je hlavním úkolem spisovatele zachytit obraz současné společnosti, všímat si vztahů a problémů, napomáhat řešení sociální nespravedlnosti. Je třeba sblížit českou literaturu s literaturou světovou, prosazovat nové, moderní umění. .

Vzdor tomu nebyl za svého života doceněn.